Β΄ ΕΣΚΑΗ: Αχτύπητο το Βαρθολομιό, νίκησε εύκολα τον Κεφαλληνιακό-Με Τατάνη στην εκπνοή η Ήλιδα

Ημερομηνία: 22-02-2022 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Βαρθολομιού, κατά την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στον 1ο Όμιλο της Β΄ ΕΣΚΑΗ, νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τον Κεφαλληνιακό, το μεσημέρι της Κυριακής στη Γαστούνη με το εμφατικό 80-50, έκανε το 8 στα 8 και θα ξεκινήσει με 4-0 νίκες στα πλέι-οφ για την άνοδο στην Α2 ΕΣΚΑΗ (έχει 2-0 και με τον Ίφιτο). Η ομάδα του Σάκη Καρύδα πήρε διψήφια διαφορά από το α΄ κιόλας δεκάλεπτο και στο β΄ ημίχρονο την αύξησε, με αποτέλεσμα να ξεπεράσει τους 20 πόντους. Καστελιώτης και Γιατράς ήταν διψήφιοι, με την ομάδα να έχει πλουραλισμό στην επίθεση, αλλά να παίζει και καλή άμυνα, ιδίως στο β΄ ημίχρονο, όπου δέχτηκε μόλις 19 πόντους. Η Α.Ε. Βαρθολομιού είναι πολύ δυνατή, αναμένεται να έχει μια καλή πορεία και στα πλέι-οφ και ελπίζει να είναι στις ομάδες που θα πάρουν την άνοδο στην Α2 ΕΣΚΑΗ.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 43-31, 62-39, 80-50.

Α.Ε. Βαρθολομιού (Καρύδας): Μηλεσης 8, Δημητρακόπουλος 8(1), Γιατράς 17(2), Καπετανάκος, Κατοχιανός 8(1), Γιαρικάνης 8(2), Χριστοφοράτος 6, Καστελιώτης 18, Αναστασόπουλος 4, Μαγκαφάς 3.

Κεφαλληνιακός (Κωστίδης): Δημητρακόπουλος 10, Τσιμπούκης, Κόμης 11(1), Χρηστάτος 5, Καραβιώτης 1, Μανέντης, Χαρατσάρης 4, Αγγελάτος 14(1), Καραπέτσας 5(1).

Ήλιδα-Αιγέας 56-55

Το άλλο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής είχε φινάλε «γκραν γκινιόλ» αργά το βράδυ του Σαββάτου, στο Κλειστό της Ήλιδας. Η Ήλιδα του Γιώργου Κωστόπουλου επικράτησε του Αιγέα Γαστούνης του Λάμπη Τεκερλέκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με καλάθι του έμπειρου γκαρντ Ανδρέα Τατάνη, δύο δέκατα του δευτερολέπτου πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης (56-55)! Η Ήλιδα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ από 7 έως 10 πόντους (34-26 το ημίχρονο), στη γ΄ περίοδο ο Αιγέας ισοφάρισε προσωρινά, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμαλιαδίτες πήγαν ξανά στο +9 (54-45), με καλάθια των Παπαδόπουλου, Τατάνη, Νικολόπουλου και τρίποντο του Κουλούρη, ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη. Ο Αιγέας δεν παράτησε το ματς και με τρίποντα, δύο από τον Φιτσάλο και ένα από τον Κορδοπάτη και μία βολή του Κορδοπάτη, πέρασε μπροστά 54-55. Μάλιστα ο Ζαφείρης στα 12΄΄ αστόχησε σε λέι-απ, για να κάνει το 54-57. Στην τελευταία επίθεση, οι παίκτες της Ήλιδας διέσχισαν γρήγορα το γήπεδο και ο ψυχρός εκτελεστής, Ανδρέας Τατάνης (16 πόντους με 3 τρίποντα), με σουτ από τα 4-5 μέτρα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Στα πλέι-άουτ, η Ήλιδα θα ξεκινήσει με 2-0 νίκες και ο Αιγέας με 0-2.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 34-26, 44-39, 56-55.

Ήλιδα (Κωστόπουλος): Κουλούρης 8 (1), Χαλικιάς 5 (1), Αδαμόπουλος, Παπαδόπουλος 17 (1), Ζαφειρόπουλος 3(1), Κίντος, Τατάνης 16 (3), Νικολόπουλος 4, Αντωνόπουλος 3(1).

Αιγέας (Τεκερλέκης): Θανόπουλος, Κλάδης 7 (1), Ζαφείρης, Καραβίδας, Παρασκευόπουλος 14, Φιτσάλος 8 (2), Γιαννακόπουλος 5 (1), Ξανθός 2, Κόλλιας 2, Καραθανάσης 11, Κορδοπάτης 6 (1).
*Όπως ανακοίνωσε η Επιτροπή Πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΗ, το πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας Ανδρών θα συνεχιστεί με τους αγώνες της Β΄ Φάσης στις 12-13 Μαρτίου 2022. Η κλήρωση των αγώνων της Β΄ Φάσης θα πραγματοποιηθεί σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί άμεσα.