Τοπικό ποδόσφαιρο: Στα πλέι-οφ το Τραγανό κόντρα στον Πανηλειακό-Επεισοδιακό διπλό ο Αλφειός-Νίκες για Ηλειακό, Πέλοπα, Θύελλα-Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

Ημερομηνία: 27-02-2022 | Συντάκτης:

Για την προτελευταία αγωνιστική της Α1 DUOMO-MONK, στον 2ο Όμιλο, η Νίκη Τραγανού απέσπασε ισοπαλία (0-0) στα Σαβάλια και εξασφάλισε την 2η θέση στον όμιλο (έχει ρεπό την τελευταία αγωνιστική) και θα αντιμετωπίσει στα πλέι-οφ τον Πανηλειακό (1ος στον 1ο Όμιλο) με μειονέκτημα έδρας. Ο Ολυμπιακός Σαβαλίων έμεινε οριστικά εκτός πλέι-οφ, καθώς ήθελε μόνο νίκη σήμερα.

Ο Ηλειακός Βαρθολομιού συνέτριψε 6-0 τον Αστέρα Αμαλιάδας και κατέκτησε την 1η θέση στον όμιλο και στα πλέι-οφ θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο του 1ου Ομίλου (δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα, αλλά πιθανότερος αντίπαλος είναι ο Ξενοφών). Τα γκολ του Ηλειακού που κέρδιζε 3-0 στο ημίχρονο πέτυχαν οι Π. Τσουκαλάς (2), Μπουρούκης, Ράλλης, Μονόλιθος (2).

Στον 1ο Όμιλο, στο Καλλίκωμο ο Αλφειός νίκησε 1-0 τον Ξενοφώντα σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με πέντε κόκκινες κάρτες στο β΄ ημίχρονο. Η ομάδα του Κώστα Μπακάλη προηγήθηκε στο 30’ με σουτ του Αγριδιώτη, κι ενώ χρέη γκολκίπερ εκτελούσε ο νεοαποκτηθείς Βασίλης Κουής καθώς λίγα λεπτά νωρίτερα τραυματίστηκε στο γόνατο ο Κουτρουμπής και αποχώρησε από τον αγώνα. Στο β΄ μέρος αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη ο Καρανάσης στο 60΄ και ο Τσιτσιρόπουλος στις καθυστερήσεις από πλευράς Αλφειού και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι Μούτσος, Διονυσόπουλος, Ηλιόπουλος από πλευράς Ξενοφώντα!

H Θύελλα Καταραχίου νίκησε την Ολυμπιάδα με 2-1 και έκανε άλμα παραμονής στην Α1, αφού πλέον είναι στο +7 από το Πελόπιο (χρειάζεται διαφορά 5 τουλάχιστον βαθμών) κι ενώ απομένει μία αγωνιστική για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Το 1-0 έκανε με μακρινό σουτ ο Μπαχούρος στο 38΄ και το 2-0 στο 64΄ ο Μιχάλης Φώτης από ασίστ του Λειβαδίτη. Στο 73΄ η Ολυμπιάδα μείωσε 1-2 με πέναλτι του 18χρονου Φώτη Παυλόπουλου, το οποίο κέρδισε ο Δημήτρης Μπίρμπας από τον Κοζοκάρου.

Ο Πέλοπας Πύργου έχοντας πρωταγωνιστή σε άλλο ένα ματς τον φορμαρισμένο Θάνο Γεωργίου, που πέτυχε δύο γκολ νίκησε στο Πελόπιο με σκορ 3-1 και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με τον Αλφειό. Ο Γεωργίου στο 37΄ έκανε το 0-1 από ασίστ του Κανελλόπουλου, το Πελόπιο ισοφάρισε στο 57΄ με τον Αδάμη και ο μεσοεπιθετικός του Πέλοπα στο 76΄ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ (έφτασε τα 5 στο πρωτάθλημα) με ωραίο σουτ στο «Γ» κι έγραψε το 1-2. Στο 88΄ ο Άγγελος Μπουλούτας από σέντρα του Βαρδάρη διαμόρφωσε το τελικό 1-3.  Το Πελόπιο πολύ δύσκολα πλέον θα αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Εθνικός Γερ.  11-25  8

*Εκκρεμούν οι αγώνες ΠΑΟΚ-Εθνικός Γ. (2/3) και Εθνικός Γ.-Διγενής (6/3).

Αλφειονίδα 5-33   0

*Εκκρεμούν οι  αγώνες Αγ. Δημήτριος-Πρόοδος (5/3) και Αγ. Γεώργιος-Αλφειονίδα (5/3).

Αίολος  10-34  4

*Εκκρεμούν οι αγώνες Δόξα Ελ.-Αετός Αλποχωρίου (6/3) και Πήγασος-Ερμής (5/3) και Κεραυνός Χ.-Ωλενειακός (5/3).

Αετός Κ.  5-28  0

*Εκκρεμούν οι αγώνες Κουρτέσι-Αμαλιάδα 2008 (5/3), Α.Ο. Κάστρου-Ν. Ατρόμητος (6/3),  Άρης Δ.-Κουρτέσι (2/3) και Μυρσιναϊκός-Ίφιτος Κ.