Συνεχίζει στην Α2 ο Κόροιβος, νίκησε το Μαρούσι στην «καυτή» Ήλιδα

Ημερομηνία: 22-05-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη έκανε το καθήκον του στο καμίνι της Ήλιδας. Νίκησε 76-70 το Μαρούσι στον τρίτο και τελευταίο αγώνα των πλέι-άουτ και παρέμεινε στην Α2 Εθνική Κατηγορία του μπάσκετ, μπροστά σε 1000 περίπου θεατές.

Η ομάδα του Σπύρου Σαμόλη ήταν παθιασμένη για τη νίκη, κυριάρχησε στο παρκέ για 37 λεπτά και απλά στο τελευταίο τρίλεπτο το Μαρούσι μείωσε την έκταση της ήττας με 0-17 σερί!

Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά ακόμα και στο α΄ δεκάλεπτο (21-8 στο 7΄) και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 8 πόντους (23-15) με ηγέτη τον Χείλαρη.

Στη β΄ περίοδο με επιμέρους σκορ 13-2 ο Κόροιβος έφτασε στο +19 (40-21) στο 17΄ και το ημίχρονο τελείωσε 45-32.

Στο γ΄ δεκάλεπτο η διαφορά παρέμεινε κοντά στους 20 πόντους (61-42) και 2.50 πριν το τέλος του αγώνα έφτασε τους 22 πόντους, 74-52. Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί παρά το μεγάλο σερί του Αμαρουσίου στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 22-17, 16-10, 15-28.

Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη (Σπύρος Σαμόλης): Χείλαρης 22 (2), Καπώνης, Λαμπρόπουλος 5, Μαραγκάκης 7 (1), Γκιουζέλης 12 (2), Τσιάκος 9, Λεϊμάνις 18 (2), Γραβάνης, Θεοδωράκος 3 (1).

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 8, Στασινός 20 (3), Ξυδας 8 (2), Χατζηδάκης 12, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 4 (1), Λυκογιάννης 12 (3), Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 3 (1), Μιχαλούτσος.