FOLLOW US: facebook twitter

Στίβος: Τέσσερις Ηλείοι στο Βαλκανικό Κ20

Ημερομηνία: 14-07-2022 | Συντάκτης:
Κατηγορίες: Αθλητικά, Νέα
Ο Δημήτρης Τσαμπάς της Αναγέννησης Πύργου θα πάρει μέρος στο δέκαθλο.

Τσαμπάς, Δεσπολλάρη, Ποϊραζίδη και Βυθούλκα αγωνίζονται το Σαββατοκύριακο στο Ντενιζλί της Τουρκίας

Του Κώστα Πλιάγκου
proinisports@gmail.com


Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ20 θα διεξαχθεί το προσεχές Σαββατοκύριακο 16-17 Ιουλίου στην πόλη Ντενιζλί της Τουρκίας και θα πάρουν μέρος σε αυτό και τέσσερις Ηλείοι αθλητές-μέλη της Εθνικής Ομάδας. Ο λόγος για τον 18χρονο Δημήτρη Τσαμπά της Αναγέννησης Πύργου στο δέκαθλο, ο οποίος πρόσφατα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο δέκαθλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σύνθετων Αγωνισμάτων Κ20 της Θεσσαλονίκης. Την 19χρονη Γεωργία Δεσπολλάρη του Απόλλωνα Πύργου στα 800μ. και στα 4Χ400, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 800μ. τόσο στο Πανελλήνιο Κ23 στη Θεσσαλονίκη όσο και στο Πανελλήνιο Κ20 στις Σέρρες. Την 18χρονη Λεχαινίτισσα Μαρία-Ανθή Βυθούλκα του Πέλοπα Πατρών στα 5.000μ. και 3.000μ., η οποία στις Σέρρες, στο Πανελλήνιο Κ20, πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ. και το ασημένιο στα 3.000μ., και τέλος την 18χρονη Νικολία Ποϊραζίδη του Απόλλωνα Πύργου στο έπταθλο, που κατέλαβε το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Κ20 στο Καυταντζόγλειο της Θεσσαλονίκης.

Η Εθνική Ομάδα μετέχει με μεγάλη αποστολή αθλητών και αθλητριών, που θα έχουν την ευκαιρία για δυνατές εμφανίσεις, ενώ για κάποιους θα είναι η τελευταία ευκαιρία επίτευξης ορίων για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20.

Η Ομάδα ταξίδεψε χθες βράδυ ακτοπλοϊκώς για την Τουρκία από το λιμάνι του Πειραιά.

Ποϊραζίδη και Δεσπολλάρη του Απόλλωνα Πύργου θα συμμετάσχουν στο Βαλκανικο Κ20.

Αναλυτικά η Εθνική Ομάδα

Άνδρες Κ20

100μ./4X100 μ.: Πούλλακος (ΠΑΣ Ζωγράφου), Εκχόσου (ΑΑ Ηρακλείου Κρήτης 2017)
200μ./4X100 μ.: Γ. Καμπίτσης (ΣΑΚΑ)
400μ.: Νικολίν Ντερβίση (ΝΓΣ Ηρακλής)
800μ./4X400 μ.: Αργύρης (ΑΕ Ολυμπίας Πατρών)
1.500μ./4X400 μ.: Σκούρτης (ΑΕ Ολυμπίας Πατρών)
3.000μ.: Σγούρος (Σητειακός)
3.000μ. στιπλ/4X400 μ.: Βαρέλης (ΓΣ Κηφισιάς)
5.000μ.: Κύρτσης (ΑΠΣ Πυγμή Ευόσμου)
110μ. εμπ./4X100 μ.: Καρακατσάνης (ΓΑΣ Μ.Αλέξανδρος Γ.)
400μ. εμπ./4X400 μ.: Εμμανουηλίδης (ΓΣ Κηφισιάς)
Ύψος: Μίτα (ΑΣ Πρέβεζα), Χάσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
Επί κοντώ: Τζιόμαλλος (ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93), Παπαναστασίου (ΑΣ Ολυμπιακή Δομή)
Μήκος/4X100 μ.: Σταματονικολός (ΓΣ Ηλιούπολης)
Μήκος: Χήτας (ΑΠΣ Πυγμή Ευόσμου)
Τριπλούν: Σπύρος- Ανδρέας Καραλής (ΟΣΦΠ)
Σφαιροβολία: Ζάραγκας (ΓΣ Πήγασος Αγ. Δημητρίου)
Σφυροβολία: Μαντζουράνης (ΓΣ Κηφισιάς)
Δισκοβολία: Αδαμάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός: Κολέτσι (ΓΕΗ)
10αθλο: Τσαμπάς (ΓΣ Αναγέννηση Πύργου), Ιατρόπουλος, (ΑΣ Αιγίου Αθηνόδωρος)

Η Μαρία-Ανθή Βυθούλκα θα πάρει μέρος στα αγωνίσματα μεγάλων αποστάσεων.

Γυναίκες Κ20

100μ./4Χ100μ.: Μαργιωλή (ΓΣ Πήγασος Αγίου Δημητρίου), Μιχάλοβιτς (ΟΣΦΠ)
200μ./4Χ100μ.: Αργυροπούλου (Πελασγός Λάρισας)
400μ./4Χ400μ.: Νατσιοπούλου (ΓΑΣ Αρχέλαος)
800μ./4Χ400μ.: Δεσπολλάρη (ΓΣ Απόλλων Πύργου)
1500μ.: Χατζηπαναγιώτη (ΑΣ Σχολή Μωραϊτη)
3000μ.: Βυθούλκα (ΑΟ Πέλωψ Πατρών), Κανάκη (ΓΑΣ Ιλισσός)
3000μ. στιπλ/4Χ400 μ.: Ραφαϊλάκη (ΑΟ Λασιθίου)
5000μ.: Βυθούλκα (ΑΟ Πέλωψ Πατρών)
100μ. εμπ./4Χ100μ.: Βασιλείου (ΓΣ Πρωτέας Ηγ.)
400μ. εμπ./4Χ400μ.: Παππά (ΓΣ Πρωτέας Ηγ.)
Ύψος: Ελληνούδη (ΟΦΚΑ Σέρρες)
Επί κοντώ: Φλώρου -Δημητριάδου (ΓΣ Κηφισιάς)
Μήκος/4Χ100μ.: Σταθάκη (ΓΑΣ Σκάλας)
Τριπλούν: Βαλέρη (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)
Σφαιροβολία: Ανδρεάδη (ΓΣ Κερατσινίου)
Σφυροβολία: Τζατζιμάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Δισκοβολία: Αλεξέεβα (Αίολος Μακεδονίας)
Ακοντισμός: Δήμα (ΓΣΦΑ Αριστέας Άργους)
7αθλο: Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος), Ποϊραζίδη (Απόλλων Πύργου)


Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Καιρός Πύργος