Στίβος: Δυνατή η Τραγουστή στο Βαλκανικό Κ20

Ημερομηνία: 14-06-2021 | Συντάκτης:
Η Ζωή Τραγουστή με τον Ομοσπονδιακό προπονητή, Κώστα Κοτσίδη.
5η θέση στα 100μ. και 8η στα 200μ. για την 19χρονη Αμαλιαδίτισσα σπρίντερ

Η 19χρονη Αμαλιαδίτισσα, Ζωή Τραγουστή, συμμετείχε το Σαββατοκύριακο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών Κ20 που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη και το Σάββατο κατέλαβε την 5η θέση στα 100μ. με χρόνο 12.14. Μια πολύ καλή επίδοση για τη νεαρή αθλήτρια, η οποία συνεχώς βελτιώνει τους χρόνους της και δεν θα αργήσουν να έρθουν και τα μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις. Αξίζει να σημειωθεί ότι στον προκριματικό η Τραγουστή έκανε 11.91 (πέμπτος καλύτερος χρόνος ανάμεσα σε 15 συνολικά αθλήτριες), που αποτελεί ατομικό ρεκόρ. Πρώτη στον τελικό των 100μ. ήταν η Ρουμάνα Maria Mihalache με 11.85, δεύτερη η Τουρκάλα Zulha Armutcu με 11.86 και τρίτη η Ουκρανή Yanina Yurchenco με 11.89. Την Κυριακή, στο αγώνισμα των 200μ. η Ζωή Τραγουστή κατέλαβε την 8η θέση με χρόνο με 25.17.

Από τους υπόλοιπους αθλητές της ελληνικής αποστολής, είχαμε τέσσερα χρυσά μετάλλια και αρκετούς αθλητές μας στο βάθρο των νικητών. Το Σάββατο, ο Ορέστης Ντουσάκης επιβεβαίωσε την καλή αγωνιστική του κατάσταση, αφού έστειλε τη σφύρα στα 78,07μ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμά του.

Το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 πέτυχε η Αναστασία Ρέτσα, που ξεπέρασε τα 4,07μ. στο επί κοντώ και παράλληλα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στα 5.000μ. και ο Νίκος Σταμούλης που τερμάτισε σε 14.47.56, επίδοση κοντά στο ατομικό του 14.47.03.

Την Κυριακή, ο Κώστας Γεννικης έστειλε το δίσκο στα 55,28μ. και ανέβηκε επίσης στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Πρωτιά είχαμε και στο δέκαθλο από τον Θανάση Παρασκευά, που συγκέντρωσε 6.727 βαθμούς.