Στίβος/Α.Ε. Λεχαινών: Mετάλλια στα «37α Θώδεια»

Ημερομηνία: 16-06-2021 | Συντάκτης:

Διεξήχθησαν την Κυριακή στο Λουτράκι τα “37α Θώδεια” στη μνήμη του πρώην προέδρου και γενικού γραμματέα της Ομοσπονδίας, Βασίλη Σεβαστή.

Οι διοργανωτές των αγώνων θέλησαν με τον τρόπο αυτό να τιμήσουν τη μνήμη του Βασίλη Σεβαστή, που για περισσότερα από 50 χρόνια υπηρέτησε τον ελληνικό στίβο και έφυγε πρόωρα από τη ζωή τον Απρίλιο νικημένος από τον covid-19. Τους  αγώνες διοργάνωσε ο Α.Ο. Ποσειδών Λουτρακίου, η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Περιφέρειας Πελοποννήσου σε συνεργασία με τον Δήμο Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων.

Η Α.Ε. Λεχαινών συμμετείχε με 13 αθλητές, οι περισσότεροι εκ των οποίων είχαν να συναγωνιστούν μεγαλύτερους ηλικιακά αθλητές στις κατηγορίες Κ18 και Κ16. Ο σύλλογος των Λεχαινών είχε πολύ καλή παρουσία και κατέκτησε τέσσερα μετάλλια, ένα ασημένιο και τρία χάλκινα.

Στους άνδρες, ο 17χρονος Γιώργος Αναστασόπουλος κατέλαβε την 2η θέση στον ακοντισμό στην κατηγορία Κ18 με επίδοση 53.67μ..

Στις γυναίκες, η 14χρονη Ευφροσύνη Γιατρά πήρε την 3η θέση στο τετραπλούν Κ16 με άλμα 12.40μ.

Η επίσης 14χρονη Στυλιανή- Σοφία Γεωργίλα ανέβηκε και αυτή στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα 150μ. της κατηγορίας Κ16 με χρόνο 19.71.

No description available.

Στη σφαιροβολία Κ18, η 17χρονη Παρασκευή Μαντζώρου πήρε την 3η θέση με επίδοση 10.23μ., ενώ στον ακοντισμό κατετάγη 6η με 24.95μ..

Τέλος, μεταξύ των καλύτερων επιδόσεων της Α.Ε.Λ. ήταν η 14χρονη Αγγελική Αγγελάτου που κατετάγη 7η στα 1200μ. Κ16, με χρόνο 4.03.86 και η επίσης 14χρονη Θεοδώρα Αντίοχου 10η, με 4.12.09.