Ψυχικό-Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη 75-74: Στα πλέι-άουτ κόντρα στο Μαρούσι

Ημερομηνία: 13-05-2019 | Συντάκτης:

Ήττα άνευ σημασίας στο Ψυχικό καθώς ο Απόλλων νίκησε τον Χαρ. Τρικούπη

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη ηττήθηκε στον πόντο στο Ψυχικό  από την ομώνυμη ομάδα με 75-74 και θα διεκδικήσει την παραμονή στην Α2 στα πλέι-άουτ με αντίπαλο το Μαρούσι (1-1 νίκες), με πλεονέκτημα έδρας.

Μια ήττα που δεν είχε την παραμικρή σημασία καθώς λίγα λεπτά νωρίτερα είχε ολοκληρωθεί το παιχνίδι στην Πάτρα, με τον Απόλλωνα να κερδίζει τον Χαρ. Τρικούπη του Ντίνου Καλαμπάκου με 58-55 (ο Κόροιβος ήθελε νίκη με 3 πόντους και ήττα του Απόλλωνα, για να παραμείνει απευθείας). Το άλλο ζευγάρι των πλέι-άουτ είναι Απόλλων Πατρών-Καβάλα (1-1 νίκες).

Το παιχνίδι

Με Χείλαρη και Θεοδωράκο να μπαίνουν… ζεστοί στο παιχνίδι, ο Κόροιβος προηγήθηκε 2-6 και 4-10. Ο Λεϊμάνις έκανε το 9-17 και ο Θεοδωράκος με το δεύτερο τρίποντό του στον αγώνα, εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 πόντους, 9-20! Η α΄ περίοδος ολοκληρώθηκε με σερί 7-0 από το Ψυχικό και σκορ 16-20.

Στο β΄ δεκάλεπτο ο Γκιουζέλης με τρίποντο έκανε το 18-25. Γραβάνης και Καπώνης διατήρησαν το +7 για τον Κόροιβο και Γκιουζέλης, Τσιάκος έδωσαν προβάδισμα 10 πόντων στους κυανόλευκους, 23-33 στο 17΄. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-40 και τον Κόροιβο να υπερέχει σε όλες τις κατηγορίες, 60% στα δίποντα και 29% τρίποντα έναντι 41% και 27% του Ψυχικού αντίστοιχα.

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, Λεϊμάνις και Χείλαρης έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τους 14 πόντους, 30-44, ο Λαμπρόπουλος στη συνέχεια με τρίποντο διατήρησε το +14 (35-49), αλλά το Ψυχικό απάντησε με σερί 9-0 και μείωσε στους 5 (44-49). Ο Θεοδωράκος με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Κόροιβο, 44-52 και ο Γκιουζέλης επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 44-55 στο 26΄. Αρσενόπουλος, Αχής, Παασόγια και Παπανικολάου μείωσαν στο καλάθι (55-57), με τον Κόροιβο να χάνει τη συγκέντρωσή του στην άμυνα στο τελευταίο τετράλεπτο και τα 30 λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν με σκορ 59-60 (επιμέρους σκορ 15-5 στο τελευταίο τετράλεπτο, για την αθηναϊκή ομάδα).

Το κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντα των Μαραγκάκη, Παπαντωνάκου (62-63) και ο Χείλαρης έκανε το 62-66. Το Ψυχικό πέρασε μπροστά με 3 (69-66) για να ισοφαρίσει με τρίποντο ο Γκιουζέλης, 69-69. Από κει και πέρα το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο και ο Λεϊμάνις με τρίποντο έκανε το 72-74. Ο Παπανικολάου ισοφάρισε 74-74 και ο Παασόγια με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 75-74.

Χείλαρης, Λεϊμάνις και Γκιουζέλης οι καλύτεροι από τον Κόροιβο, με 13, 16 και 12 πόντους αντίστοιχα, με το Λετονό όμως να είναι άστοχος από τα 6.75μ. (1/8).

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 30-40, 59-60, 75-74.

Ψυχικό: Αχής 2, Παπανικολάου 20 (2), Παπαδημητρίου 1, Παπαντωνάκος 12 (1), Μάντζαρης 15 (1), Αρσενόπουλος 8 (2), Θεοδώρου, Ντιαλό, Μπασδέκης 3 (1), Παασόγια 14 (1).

Κόροιβος: Χείλαρης 13, Καπώνης 3, Λαμπρόπουλος 6 (2), Μαραγκάκης 3 (1), Γκιουζέλης 12 (2), Τσιάκος 8, Λεϊμάνις 16 (1), Γραβάνης 4, Θεοδωράκος 9 (3).