Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ-Α.Ε. Λεχαινών 35-61: Τους πέρασαν… χειροπέδες!

Ημερομηνία: 06-02-2019 | Συντάκτης:
Φάση από το παιχνίδι στο Κλειστό της Αλεξιώτισσας με πρωταγωνιστή τον Χουλιαρά.

Νίκη-ανάσα για την ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη

Η Α.Ε. Λεχαινών συνέτριψε τον Πρ. Ηλία/ΠΑΟΚ το βράδυ της Δευτέρας στο Κλειστό της Αλεξιώτισσας με 35-61, για τη 16η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ και πήρε βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη, παρά τα προβλήματα που είχε, ανταπεξήλθε στις απαιτήσεις του αγώνα, βγάζοντας μεγάλο πάθος και ενέργεια στην άμυνα. Η Α.ΕΛ. παρατάχθηκε χωρίς τους Κοντάρη, Χαραλαμπόπουλο, ενώ ο Βαρδίκος αποσύρθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο, λόγω ενοχλήσεων στο δικέφαλο και ο Σκάλτσας δεν αγωνίστηκε καθόλου στο β΄ ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στον αχίλλειο τένοντα. Μετά από ένα ισορροπημένο α΄ δεκάλεπτο, οι «γαλάζιοι» άρχισαν να παίρνουν διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε στο +8 για την ηλειακή ομάδα (21-29).

Στο β΄ ημίχρονο, η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη έπαιξε εξαιρετική άμυνα (δέχτηκε μόλις 14 πόντους σε αυτό το διάστημα και 4 στη γ΄ περίοδο) και το +8 του α΄ μέρους έγινε +26 στο 30΄! Έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Γιωτόπουλος και Παλλαδινός ήταν εξαιρετικοί στο ζωγραφιστό, αλλά δεν υστέρησε κανείς από την ηλειακή ομάδα. Την προσεχή Δευτέρα, η Α.Ε.Λ. θα υποδεχτεί τον Ήφαιστο/Αχιλλέα σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 21-29, 25-51, 35-61.

Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ: Χουλιαράς 3(1), Τραγαράς 7, Καραχάλιος 10, Μήλας, Χρονόπουλος, Δ. Σιαμαντάς, Καρακάσης 7, Κουτρουμάνης, Κωσταγιαννακόπουλος 4, Πλέγας, Καρκούλης 4,

Α.Ε. Λεχαινών: Βαρδίκος 4, Χουλιαράς 7, Σκαλτσάς 1, Κολλιόπουλος 4, Λαμπρόπουλος 5(1), Αναστασόπουλος 3(1), Στεφανίδης 7(1), Παλαδινός 11(1), Γιωτόπουλος 19(1).

Φωτογραφία:  Δημήτρης Τρασάνης