Πάτραι-Πανηλειακός 3-1: Μόνο με θαύμα η παραμονή!

Ημερομηνία: 06-03-2023 | Συντάκτης:

Ο Πανηλειακός έχασε 3-1 στην Πάτρα από τον υποβιβασμένο ΑΠΣ Πάτραι και πλέον έχει λίγες ελπίδες να παραμείνει στην κατηγορία. Βρίσκεται στο -5 από την προνομιούχο 8η θέση και στα εναπομείναντα 9 ματς πρέπει να κάνει 5 στα 5 στον Πύργο και να πάρει ένα ή δύο «διπλά», σενάριο που φαντάζει απίθανο, εφόσον έχει χάσει 9 βαθμούς από τις τρεις τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας (Πανγυθεατικό, Διαβολίτσι και Πάτραι).

Όσο για το ματς στην Πάτρα, ο Πανηλειακός βρέθηκε να χάνει 1-0 από το 12ο λεπτό, ενώ είχε φάση να προηγηθεί με τον Π. Τσίγκρηλα στο 8ο λεπτό. Στο β΄ μέρος βελτιώθηκε, ισοφάρισε στο 52΄ με τον Λούσκο και βγήκε μπροστά για το νικητήριο γκολ, αλλά τελικά δέχτηκε δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών και επέστρεψε χωρίς βαθμό από την Πάτρα.

Ο Καρακίτσος διασώθηκε από τους ερυθρόλευκους, καθώς προέβη σε πέντε αποκρούσεις και ήταν αυτός που κράτησε ζωντανό τον Πανηλειακό στο ματς μέχρι το 79΄ που έγινε το 2-1.

Το φιλμ του αγώνα

8΄: Ο Π. Τσίγκρηλας σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά μπλόκαρε ο Μπαμπούνης

12΄: Ο Σαμπανέι αξιοποίησε πάσα από τον Ναβρότσκι και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

17΄: Σουτ του Σαμπανέι μπλόκαρε ο Καρακίτσος

25΄: Ο Ναβρότσκι μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ από πλάγια θέση και ο Καρακίτσος έδιωξε σε κόρνερ.

52΄: Σουτ του Λούσκου μέσα από την περιοχή, 1-1.

61΄: Ο Θεοφάνης έκανε τη σέντρα και ο Σαμπανέι το σουτ, έδιωξε ο Καρακίτσος

67΄: Ο Λιμάτσι μπήκε από αριστερά και σούραρε, ο Καρακίτσος έδιωξε με γροθιές

73΄: Ευκαιρία για τον Πανηλειακό με τον Π. Τσιγκρήλα να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

75΄: Ο Σουγλέρης την κεφαλιά, αλλά πάλι ο Καρακίτσος έδιωξε σε κόρνερ.

79΄: Ο Σουγλέρης με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1.

81΄:  Ο Λιμάτσι με σουτ έγραψε το 3-1.

86΄: Ο Μαστραντωνάκης πέρασε δύο παίκτες έκανε το σουτ, άουτ.

Πάτραι: Μπαμπούνης, Θεοφάνης, Β. Γερογιάννης, Ν. Βλασόπουλος, Στανής (54΄ Ζελενίτσας λ.τ.), Μαστραντωνάκης (93΄Παπαγεωργίου), Ζέλος, Λιμάτσι (93΄ Σ. Γερογιάννης), Σαμπανέι, Θ. Βλασόπουλος, Ναβρότκσι (68΄ Σουγλέρης).

Πανηλειακός: Καρακίτσος, Γαλανόπουλος, Διαμαντόπουλος, Μάρκου, Δ. Τσίγκρηλας, Δημάκης, Μπάλας, Λούσκος (53΄ Αλ Μπασάμ), Π. Τσίγκρηλας (85΄ Ντοματάς), Καλομοίρης, Κριστάν.