Πανωλενειακός-Παναχαϊκός 65-58: Έκανε το 2-1

Ημερομηνία: 21-05-2019 | Συντάκτης:

Ο Πανωλενειακός νίκησε το απόγευμα της Κυριακής στο Καράτουλα τον Παναχαϊκό με 65-58 και έκανε το 2-1 νίκες στην σειρά των μικρών τελικών των πλέι-οφ της Α2 ΕΣΚΑΗ (για την 4η θέση, σε περίπτωση που οδηγήσει και αυτή στην Α1!). Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη καθάρισε το παιχνίδι από το α΄ κιόλας ημίχρονο, όταν προηγήθηκε 16 πόντους (36-20), παίζοντας σε άλλον έναν αγώνα φέτος πολύ δυνατή άμυνα. Στη γ΄ περίοδο το προβάδισμα των ερυθρόλευκων διατηρήθηκε στους 15 πόντους και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναχαϊκός με απανωτά τρίποντα μείωσε μέχρι  τους 5 πόντους 40΄΄ πριν το φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για την ηλειακή ομάδα ο Γιάννης Μπεκυράς με 23 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Βασίλης Παπαδόπουλος με 12.

Το επόμενο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί αύριο Τετάρτη στην Πάτρα (ώρα 8μ.μ. στο Κλειστό του Προμηθέα).

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 36-20, 45-30, 65-58.

Πανωλενειακός: Παναγόπουλος, Γιαννόπουλος 7, Μπούκλης 2, Καραλής 6 (1), Διαμαντόπουλος 9 (1), Μπεκυράς 23 (2), Βλάχος 2, Κουτσόπουλος 2, Μπαχούρος 2, Παπαδόπουλος 12.

Παναχαϊκός: Αλαφοδήμος 11, Τσίρος, Γκοτσόπουλος 6, Παπαδόπουλος 9 (1), Καρυστινός 16 (5), Π. Λιόλιος, Φωτιάδης, Γκορτσίλας 7, Τσούνας 9, Γοργότσης.