Πανωλενειακός-Φαέθων 59-48: Δεν χάνει τα πλέι-οφ

Ημερομηνία: 27-02-2019 | Συντάκτης:

Ο Πανωλενειακός νίκησε το βράδυ της Δευτέρας και τον Φαέθοντα στο Καράτουλα με 59-48 κι έφτασε τις 12 νίκες σε 19 αγώνες στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ. Απομένουν επτά αγώνες για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου και η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη, δύσκολα θα χάσει τη συμμετοχή στα πλέι-οφ καθώς βρίσκεται σταθερά στην 4η θέση, με ασφαλή διαφορά από την 5η.

Οι ερυθρόλευκοι, ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκαν 33-25 στο ημίχρονο, διατήρησαν τη διαφορά μεταξύ πέντε και οχτώ πόντων στη γ΄ περίοδο και στο τελευταίο δεκάλεπτο εξασφάλισαν τη νίκη στα μισά περίπου, φτάνοντας το προβάδισμά τους στους 10 πόντους. Πρώτα βιολιά για τον Πανωλενειακό οι Μπεκυράς, Παπαδόπουλος που έβαλαν μαζί τους 37 από τους 59 πόντους της ομάδας ενώ διψήφιος ήταν και ο Δανίκας με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 45-39, 59-48.

Πανωλενειακός: Ρουμελιώτης 1, Τσάκωνας, Γιαννόπουλος 2, Μπούκλης, Διαμαντόπουλος 8 (1), Μπεκυράς 19 (3), Βλάχος, Καραλής, Μπαχούρος, Δανίκας 11, Παπαδόπουλος 18.

Φαέθων: Καποδίστριας, Μάρκος 1, Γιαννακόπουλος 3 (1), Στολάκης 3 (1), Κολοβός, Παναγιωτόπουλος 17, Αδαμόπουλος 14, Ιωάννου 2, Τσιφτιλής, Ανδρούτσος, Παγώνης, Παππάς 8.