Πανελλήνιο Στίβου Κ20: Τέσσερα μετάλλια και σπουδαίες επιδόσεις από τους Ηλείους αθλητές

Ημερομηνία: 12-07-2022 | Συντάκτης:
Η Γεωργία Δεσπολλάρη με την Νικολία Ποϊραζίδη στις Σέρρες.

Από ένα χρυσό κι ένα ασημένιο Δεσπολλάρη και Βυθούλκα-4ος ο Κόροιβος στα 4Χ100, 5ος ο Αναστασόπουλος στον ακοντισμό, 6η η Ποϊραζίδη στο μήκος

Διεξήχθη το Σαββατοκύριακο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών/Γυναικών Κ20 στην πόλη των Σερρών, όπου συμμετείχαν και έντεκα Ηλείοι αθλητές, οι οποίοι είχαν πολύ καλή και ελπιδοφόρα παρουσία, αν αναλογιστούμε ότι σχεδόν οι μισοί ήταν 16 ετών και είχαν να συναγωνιστούν μεγαλύτερους ηλικιακά αθλητές, άρα και πιο έμπειρους.

Η 19χρονη Γεωργία Δεσπολλάρη του Απόλλωνα Πύργου, όπως γράψαμε και χθες, σάρωσε τα μετάλλια στα 800μ. και 400μ., δίνοντας συνέχεια στις σπουδαίες διακρίσεις της, μετά το Πανελλήνιο Κ23 της Θεσσαλονίκης.

Πιο συγκεκριμένα, η Δεσπολλάρη, μετά το χρυσό μετάλλιο στα 800μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23 της Θεσσαλονίκης, κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στα 800μ. και στο Πανελλήνιο Κ20, επιβεβαιώνοντας πως είναι η καλύτερη Ελληνίδα αθλήτρια στην ηλικιακή της κατηγορία (και όχι μόνο) στα 800μ.. Η Δεσπολλάρη έτρεξε την κούρσα σε 2.13.56, δεύτερη ελάχιστα πίσω της ήταν η Μαρία Σταυριανού του Γ.Σ. Παγχιακού με χρόνο 2.13.66 και τρίτη η Βασιλική Καλλιμογιάννη του Ηρακλή με 2.14.37.

Αλλά και στα 400μ. η Δεσπολλάρη κατέλαβε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 57.71, πίσω από την Κατερίνα Νατσιοπούλου του Αρχέλαου Κατερίνης (56.91) και μπροστά από την Ελιμπιόνα Σενέγια της Πυγμής Ευόσμου (57.91).

Η Μαρία-Ανθή Βυθούλκα κυριάρχησε ξανά στις μεγάλες αποστάσεις.

Στα 3.000μ. η 18χρονη Λεχαινίτισσα Μαρία-Ανθή Βυθούλκα του Πέλοπα Πατρών, στέφθηκε για άλλη μια χρονιά πανελληνιονίκης στις μεγάλες αποστάσεις, δείχνοντας πως είναι το παρόν και το μέλλον στα συγκεκριμένα αγωνίσματα. Πήρε την πρωτιά και το χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ. με χρόνο 18.33.98 και την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στα 3.000μ. με χρόνο 10.09.31.

Ο Νίκος Παναγιωτακόπουλος του Κοροίβου στα 100μ., ο οποίος ήταν και στην ομάδα 4Χ100.

Επιτυχίες για Κόροιβο, Αναστασόπουλο, Ποϊραζίδη

Από κει και πέρα, στη σκυταλοδρομία 4Χ100 ο Κόροιβος με τους Λ. Κουτσαβίτη, Ν. Παναγιωτακόπουλο, Γ. Ασπραδάκη, Ι. Παναγιωτακόπουλο πήρε την 4η θέση με χρόνο 43.76, πίσω από τους Α.Ο. Κάλλιστος (42.42), Γ.Σ. Γλυφάδας (43.38) και Γ.Σ. Σέρρες (43.69), και για ελάχιστα εκατοστά του δευτερολέπτου δεν πήρε μετάλλιο, σε μια κούρσα που κρίθηκε στο νήμα. Η δουλειά που γίνεται στον Κόροιβο στις σκυτάλες είναι εξαιρετική και η 4η θέση στην Ελλάδα είναι μεγάλη επιτυχία.

Ο Γιώργος Αναστασόπουλος της Α.Ε.Λ. κατέλαβε την 5η θέση στον ακοντισμό.

Στον ακοντισμό, ο ταλαντούχος 18χρονος Γιώργος Αναστασόπουλος της Α.Ε. Λεχαινών, είχε εξίσου πολύ καλή παρουσία και πήρε την 5η θέση στον τελικό, με βολή στα 52.05μ..

Στο μήκος, η 18χρονη Νικολία Ποϊραζίδη του Απόλλωνα Πύργου, κατέλαβε την 6η θέση με άλμα 5.72μ. και θα μπορούσε να φτάσει πολύ μακρύτερα καθώς έχει ατομικό ρεκόρ 6μ..

Στο μήκος Ανδρών, ο 18χρονος Λάμπρος Κουτσαβίτης του Κοροίβου, είχε την 15η καλύτερη επίδοση με 6.32μ., μεταξύ 31 συμμετοχών και για ένα εκατοστό δεν προκρίθηκε στον τελικό!

Στα 100μ. εμπόδια, η 19χρονη Ευγενία Πέππα από την Αμαλιάδα, αθλήτρια του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής, βρίσκει σταδιακά τον ρυθμό της και κατέλαβε την 10η θέση στον τελικό.

Στα 100μ. η 16χρονη Παναγιώτα Αθανασοπούλου του Κοροίβου δεν κατάφερε για δύο δέκατα του δευτερολέπτου να προκριθεί στον τελικό (ήταν 5η στην προκριματική της σειρά). Είχε τον 25ο καλύτερο χρόνο στα προκριματικά μεταξύ 51 αθλητριών.

Στα 100μ. Ανδρών, ο 16χρονος Νίκος Παναγιωτακόπουλος του Κοροίβου ήταν 7ος στη προκριματική του σειρά και είχε τον 37ο καλύτερο χρόνο σε 51 συμμετοχές, αλλά έκανε νέο ατομικό ρεκόρ.

Στα 400μ. ο 16χρονος Γιώργος Ασπραδάκης του Κοροίβου ήταν 4ος στην προκριματική του σειρά και είχε τον 22ο καλύτερο χρόνο και ο 16χρονος Γιώργος Πέππας της Αναγέννησης Πύργου 6ος στην προκριματική του σειρά και τον 31ο καλύτερο χρόνο.

Τέλος, στα 800μ. ο Πέππας είχε την 22η καλύτερη επίδοση με 2.08.45.