Παναχαϊκός-Πανωλενειακός 48-42: Στοίχισε η αστοχία

Ημερομηνία: 08-02-2019 | Συντάκτης:

Ο Πανωλενειακος ηττήθηκε 48-42, το βράδυ της Τετάρτης στο Κλειστό Γυμναστήριο του Προμηθέα από τον Παναχαϊκό, αλλά παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Α2 ΕΣΚΑΗ, σε τροχιά πλέι-οφ.

Η ομάδα του Καράτουλα, που αγωνίστηκε χωρίς τον Ρουμελιώτη, βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στο ημίχρονο, ούσα πολύ άστοχη (στο β΄ δεκάλεπτο πέτυχε μόλις πέντε πόντους) και στη γ΄ περίοδο με πόντους κυρίως από τους Διαμαντόπουλο, Μπεκυρά κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους (38-31). Στην τελευταία περίοδο σκόραρε κυρίως από τη γραμμή των βολών και προς το τέλος του αγώνα δεν μπόρεσε να φτάσει σε απόσταση 2-3 πόντων (πλησίασε μέχρι τους 6) και να διεκδικήσει με αξιώσεις τη νίκη. Την προσεχή Δευτέρα, η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη θα υποδεχτεί τον Κρόνο, στο Κλειστό του Καράτουλα (ώρα έναρξης 6μ.μ.).

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 31-17, 38-31, 48-42.

Παναχαϊκός:  Αλαφοδήμος 14(1), Τσίρος, Γκοτσόπουλος 4, Δ. Λιόλιος 5, Γκορτσίλας 5, Παπαδόπουλος 6, Καρυστινός 10(1), Φωτιάδης 4, Γοργότσης.

Πανωλενειακός: Τσάκωνας, Γιαννόπουλος, Μπούκλης 3(1), Διαμαντόπουλος 10, Μπεκυράς 10, Βλάχος 2, Καραλής 2, Μπαχούρος, Δανίκας 8, Παπαδόπουλος 7.