Παναχαϊκός-Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας 34-73: Πάρτι σε κάθε αγώνα!

Ημερομηνία: 25-01-2019 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας διέλυσε και τον Παναχαϊκό

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας έκανε νέο «περίπατο» στην Πάτρα, το βράδυ της Τετάρτης. Διέλυσε με 39 πόντους διαφορά τον Παναχαϊκό (34-73) στο Κλειστό του Προμηθέα κι έκανε το 14 στα 14 στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ, παραμένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή. Η ομάδα των Νιπεργιάλη-Κιούφη έπαιξε καταπληκτική άμυνα, κυρίως στο β΄ ημίχρονο, όπου δέχτηκε μόλις 14 πόντους (!) και με πλουραλισμό στην επίθεση εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους.

Με 10-16 έληξε το α΄ δεκάλεπτο και από τη β΄ περίοδο και μετά, ξεκίνησε το πάρτι.  20-36 ολοκληρώθηκε το ημίχρονο και μπήκαν οι βάσεις για μια ακόμη άνετη νίκη. Με σεμιναριακού επιπέδου άμυνα στη γ΄ περίοδο (μόλις 5 πόντους παθητικό) το σκορ πήγε στο 25-51 στο 30΄. Στο δ΄ δεκάλεπτο, όλοι οι παίκτες πήραν χρόνο συμμετοχής και το τελικό σκορ έφτασε στο +39 (34-73). Τέσσερις οι διψήφιοι και σε αυτό τον αγώνα (Θεοδωρόπουλος, Λυμπέρης, Πίκιος, Αγραπιδάκης).

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 20-36, 25-51, 34-73.

Παναχαϊκός (Χουντής): Αλαφοδήμος 10(2), Τσίρος, Γκοτσόπουλος 6, Λιόλιος Δ 2, Νικολαράς, Μαραθιάς, Καρυστινός 11(1), Λιόλιος Π, Φωτιάδης 3, Γκορτσίλας , Γασπαράτος, Γοργότσης 2.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (Κιούφης): Αρβανιτάκης, Παπαγιάννης 6(1), Θεοδωρόπουλος 12(3), Καλιώρας 2, Κιούφης 9(1), Δασκαλόπουλος 6, Αντωνόπουλος 2, Μαντούβαλος 2, Πίκιος 11(1), Αγραπιδάκης 11, Λυμπέρης 12(1).