Ολυμπιονίκης-Ε.Α.Π. 60-61: Ήττα με παράπονα για τη διαιτησία

Ημερομηνία: 13-02-2019 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης ηττήθηκε στον πόντο από τη δυνατή Ε.Α.Π. (60-61) το βράδυ της Δευτέρας στο Κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας. Η ηλειακή ομάδα, που αγωνίστηκε χωρίς τον Βασιλειάδη,  μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 18-7 στο α΄ δεκάλεπτο με 9 πόντους του Σαλάι, αλλά η Ε.Α.Π. έσφιξε την άμυνά της στη β΄ περίοδο, ευστόχησε σε τρία τρίποντα με τον Μπεκατώρο και τον Σταυρόπουλο και ισορρόπησε το παιχνίδι (26-26 ημίχρονο). Από κει και πέρα, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με βραχεία κεφαλή του Ολυμπιονίκη, 46-43. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο. Με τρίποντα, ένα του Τροχανά και δύο του Σάκη Κωνσταντόπουλου, η ηλειακή ομάδα ήταν γερά στο κόλπο της νίκης, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα ένα αντιαθλητικό φάουλ κι άλλο ένα, που αμφισβητήθηκαν έντονα από τον Ολυμπιονίκη, έδωσαν ισχνό προβάδισμα στην Ε.Α.Π. (60-61). Στα τελευταία έξι δευτερόλεπτα ο Σαλάι αστόχησε υπό πίεση και η νίκη πήγε στην πατρινή ομάδα. Ο Ολυμπιονίκης εκφράζει παράπονα για τη διαιτησία, για κάποια κρίσιμα σφυρίγματα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 26-26, 46-43, 60-61.

Ολυμπιονίκης: Παπαντωνόπουλος, Μίχος, Μπ. Κωνσταντόπουλος 8 (1), Τροχανάς 4 (1), Κατσαϊδώνης, Σακελλαρίου 18 (1), Σαλάι 11, Στούκας 8, Σ. Κωνσταντόπουλος 11(3).

Ε.Α.Π.: Μπολάνο, Μπίρμπας 2, Γκούτης, Μαγγιώρος 3 (1), Μπεκατώρος 10 (2), Σταυρόπουλος 13 (2), Ρέλλας 9, Τσώλος 8, Μπαριακτάρης, Ζαβερδας 2, Γιαννακόπουλος 7 (1), Νάτσκος 7.