Ολυμπιονίκης-Α.Ε. Λεχαινών 82-69: Κυρίαρχος στο ντέρμπι

Ημερομηνία: 05-12-2018 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης κέρδιζε ακόμα και με 26 πόντους την ελλιπή Α.Ε.Λ.

Ο Ολυμπιονίκης επικράτησε εύκολα στο ηλειακό ντέρμπι της Α.Ε. Λεχαινών το βράδυ της Δευτέρας στο Κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας, με 82-69 και πήρε βαθμολογική ανάσα. Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη ισοβαθμεί στα όρια της επικίνδυνης ζώνης με Ζάκυνθο, Προφήτη και Νίκη Προαστείου με τους νησιώτες όμως να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Α.Ε.Λ. έχει μία νίκη περισσότερη.

Ο Ολυμπιονίκης παρατάχθηκε ενισχυμένος στη ρακέτα με τον Ηρακλή Κριτσέλη, σε αντίθεση με την Α.Ε.Λ. που δεν είχε τον Βαρδίκο, που αποτελεί ένα από τα μεγάλα της όπλα. Όπως επίσης δεν είχε τους εδώ και καιρό τραυματίες Στριγά και Νιωτόπουλο, ενώ ο Γιωτόπουλος έπαιξε με διάστρεμμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και χτυπώντας από το ζωγραφιστό με τον Σαλάι πήραν βραχεία κεφαλή στο α΄ δεκάλεπτο (17-16). Στη β΄ περίοδο τρία τρίποντα του μπαρουτοκαπνισμένου Σάκη Κωνσταντόπουλου άλλαξαν τις ισορροπίες και ο Ολυμπιονίκης ξέφυγε με δέκα πόντους (34-24), παίζοντας ταυτόχρονα καλή άμυνα.

Στη γ΄ περίοδο ο καταιγισμός τριπόντων από τους Σαλάι, Σάκη Κωνσταντόπουλο,

Μπάμπη Κωνσταντόπουλο και Σακελλαρίου συνεχίστηκε και οι ερυθρόλευκοι έφτασαν την διαφορά στους 22 πόντους στο 30΄ (66-44) και κλείδωσαν τη νίκη τους. Μάλιστα, στις αρχές της δ΄ περιόδου, το προβάδισμά τους έφτασε τους 26 πόντους και η Α.Ε.Λ. απλά μείωσε στο τελευταίο πεντάλεπτο στους 13, με τον Ολυμπιονίκη να δίνει χρόνο στους μικρούς στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-24, 66-44, 82-69.

Ολυμπιονίκης: Σακελλαρίου 19(2), Σαλάι 18(1), Σ.Κωνσταντόπουλος 17(5), Μπ. Κωνσταντόπουλος 13(1), Κριτσέλης 2, Στούκας 10, Κωσταρέλλος 3, Τροχανάς, Παπαντωνόπουλος, Μπουγάς, Μίχος, Κατσαϊδώνης.

Α.Ε.Λ.: Παλλαδινός 4, Χουλιαράς 22, Γιωτόπουλος 19, Κοντάρης 5, Στεφανίδης 11(3), Λαμπρόπουλος 6(2), Σκάλτσας 2, Κολλιόπουλος, Αναστασόπουλος, Χαραλαμπόπουλος.