Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Με επίδειξη δύναμης στον 3ο γύρο η Σάκκαρη

Ημερομηνία: 26-07-2021 | Συντάκτης:
sakkari-maria

Με επίδειξη δύναμης προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά τένις του Τόκιο η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν σοβαρή και συγκεντρωμένη από το ξεκίνημα του ματς και νίκησε πολύ εύκολα με 2-0 σετ (6-1, 6-2) την Σέρβα, Νίνα Στογιάνοβιτς, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους «16» της διοργάνωσης.

Από το ξεκίνημα του ματς το νο19 της παγκόσμιας κατάταξης δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της να πιστέψει ότι θα μπορούσε να κάνει την έκπληξη.

Τριάντα ένα λεπτά χρειάστηκε η Σάκκαρη για να προηγηθεί με 1-0 στα σετ (6-1), ενώ άλλα 35 για να φτάσει στη νίκη (6-2). Μερ τη σημερινή της νίκη η Σάκκαρη έκανε το 2Χ2 απέναντι στο νο 90 του κόσμου, μετά την επικράτησή της το 2015 στο Μινσκ.

Στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά η Σάκκαρη θ’ αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα Σβιτολίνα (Ουκρανία)-Τομλιάνοβιτς (Αυστραλία) που θα παίξουν στις 8 το πρωί (ώρα Ελλάδας).

Πηγή: naftemporiki.gr