Νίκη Προαστείου-Ολυμπιονίκης 47-68: Διπλό παραμονής στην Πάτρα!

Ημερομηνία: 16-01-2019 | Συντάκτης:
Φάση από το παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον MVP του αγώνα Σπύρο Σαλάι.

Ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας, στο φινάλε του α΄ γύρου

Φινάλε του α΄ γύρου στην Α1 ΕΣΚΑΗ και ο Ολυμπιονίκης πέτυχε το βράδυ της Δευτέρας μεγάλη νίκη στο Κλειστό της Αλεξιώτισσας επί της Νίκης Προαστείου με 47-68. Μια νίκη που αυξάνει κατακόρυφα τις πιθανότητες παραμονής των ερυθρολεύκων στην Α1 ΕΣΚΑΗ. Έτσι, με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού, έχουν απολογισμό 5 νίκες και 8 ήττες και έχουν σκαρφαλώσει στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη πήρε εξαρχής κεφάλι στο σκορ και στο 10΄ ήταν μπροστά με 6 πόντους. Στη β΄ περίοδο διατήρησε το προβάδισμά της και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-33. Με τρομερή άμυνα στη γ΄ περίοδο (δέχτηκε μόλις 4 πόντους), ο Ολυμπιονίκης ξέφυγε με 17 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Εκπληκτικός ο Σαλάι, πέτυχε 28 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν άλλοι τρεις παίκτες, οι Μπάμπης και Σάκης Κωνσταντόπουλος και ο Σακελλαρίου. Εξαιρετικός στην άμυνα ο Χάρης Τροχανάς, χωρίς να υστερήσει κανείς από τους ερυθρόλευκους. Την προσεχή Δευτέρα η ομάδα της Αρχ. Ολυμπίας έχει δύσκολη έξοδο στην Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 27-33, 31-48, 47-68.

Νίκη Πρ.: Φωτιάδης, Μπόμπολας 7, Καπετανίδης, Μενούνος 14, Λαζανάς 4, Γλύνης 3(1), Γιαρτζάς, Αλεξανδρόπουλος 4, Στρέκλας, Χριστοδουλόπουλος 12(2), Διονυσόπουλος, Γεωργόπουλος 3(1).

Ολυμπιονίκης: Παπαντωνόπουλος, Μπουγάς, Μίχος, Μπ. Κωνσταντόπουλος 11(2), Τροχανάς 2, Κατσαϊδώνης, Σακελλαρίου 10(1), Σαλάι 28, Στούκας 3(1), Σ. Κωνσταντόπουλος 10(1), Κωσταρέλλος 4.

Φωτογραφία: Δημήτρης Τρασάνης