Νέοι Εσπέρου-Ολυμπιονίκης 62-52: Έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό

Ημερομηνία: 06-02-2019 | Συντάκτης:
Φάση από τον αγώνα με τον Σακελλαρίου να ντριμπλάρει τον αντίπαλό του

Ο Ολυμπιονίκης δεν έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις των τελευταίων αγωνιστικών και το βράδυ της Δευτέρας ηττήθηκε στο Κλειστό της Αλεξιώτισσας από τους Νέους Εσπέρου με 62-52. Παρά την ήττα παρέμεινε στην 9η θέση σε απόσταση από την 12η θέση, που ίσως και αυτή οδηγήσει φέτος σε υποβιβασμό (εξαρτάται από το πόσες ομάδες της ΕΣΚΑΗ θα υποβιβαστούν από τη Γ΄ Εθνική).

Η πατρινή ομάδα ήταν μπροστά καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα από 5 έως 10 πόντους. Οι Νέοι Εσπέρου προηγήθηκαν 19-11 στο 7΄ και διατήρησαν αυτό το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της α΄ περιόδου (26-18). Το ημίχρονο τελείωσε 39-29 και στη γ΄ περίοδο ο Ολυμπιονίκης μείωσε μέχρι τους πέντε πόντους για να συμπληρωθεί το 30λεπτο με σκορ 46-39. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ηλειακή ομάδα δεν κατάφερε να πλησιάσει πέρα από τους 6 πόντους και η πατρινή ομάδα έφτασε σε μια σχετικά άνετη νίκη. Ο Ολυμπιονίκης την προσεχή Δευτέρα θα φιλοξενήσει τη δυνατή Ε.Α.Π..

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 39-29, 46-39, 62-52.

Νέοι Εσπέρου: Σακελλαρόπουλος 7 (2), Α. Καλογιάννης 5 (1), Μπαρδάκης 5 (1), Κουραχάνης, Λ. Καλογιάννης 17 (1), Τριανταφύλλου, Δενδής, Αργυρόπουλος 2, Θωμόπουλος 4, Τόμπρος 10, Μπαρδάκας 12.

Ολυμπιονίκης: Παπαντωνόπουλος, Μπουγάς, Μίχος, Μπ. Κωνσταντόπουλος 7 (2), Τροχανάς 4, Κατσαϊδώνης, Σακελλαρίου 9 (1), Σαλάι 17, Στούκας 6, Σ. Κωνσταντόπουλος 2, Κωσταρέλλος, Βασιλειάδης 7.

Φωτογραφία:  Δημήτρης Τρασάνης