Νέοι Εσπέρου-Α.Ε. Λεχαινών 70-61: Πάλεψε μέχρι τέλους

Ημερομηνία: 16-01-2019 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Λεχαινών πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στην Πάτρα κόντρα στους Νέους Εσπέρου αλλά λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηττήθηκε 70-61. Έτσι ολοκλήρωσε τον α΄ γύρο στην Α1 ΕΣΚΑΗ, με 4 νίκες και 9 ήττες και ισοβαθμεί με Ζάκυνθο και Ολυμπιάδα πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.
H ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και με καλή άμυνα στη β΄ περίοδο  πήρε προβάδισμα 9 πόντων, 25-34, στο ημίχρονο. Στο β΄ μέρος όμως, οι Νέοι Εσπέρου αντεπιτέθηκαν και  στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου έπιασαν τους Λεχαινίτες στο σκορ (47-46).  Μάλιστα, στη δ΄ περίοδο πέρασαν μπροστά με 6 πόντους στο 35΄. Οι «γαλάζιοι» πάλεψαν στη συνέχεια, πλησίασαν στους τρεις, αλλά στο τελευταίο λεπτό στη ρουλέτα των φάουλ οι Πατρινοί έμειναν ψύχραιμοι και πήραν την νίκη. Γιάννης Χουλιαράς και Παναγιώτης Γιωτόπουλος οι καλύτεροι από την Α.Ε.Λ., που την προσεχή Δευτέρα δίνει άλλο ένα δύσκολο παιχνίδι, με την Ε.Α.Π. στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 25-34, 47-46, 70-61.

Νέοι Εσπέρου: Σακελλαρόπουλος,  Α. Καλογιάννης,  Δενδής, Κουραχάνης 9 (2),  Λ. Καλογιάννης 18 (2), Τριανταφύλλου 1, Κουτσούκος 3 (1),  Μιχαλόπουλος 3,  Αργυρόπουλος 4, Θωμόπουλος 11, Τόμπρος 7 (1),  Μπαρδάκας 14.

Α.Ε. Λεχαινών: Βαρδίκος 14, Χουλιαράς 17 (1), Σκάλτσας, Κολλιόπουλος 2, Λαμπρόπουλος  5 (1), Αναστασόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Στεφανίδης 9 (3), Γιωτόπουλος 14, Κοντάρης, Παλλαδινός.