FOLLOW US: facebook twitter

Μουντιάλ 2022: Το πανόραμα της διοργάνωσης-Οι όμιλοι και το πρόγραμμα

Ημερομηνία: 08-06-2022 | Συντάκτης:
Κατηγορίες: Αθλητικά, Νέα

Το Μουντιάλ του Κατάρ κάνει σέντρα στις 21 Νοεμβρίου και η φάση των ομίλων θα περιλαμβάνει τέσσερις αναμετρήσεις την ημέρα, από τις 12:00 ως τις 21:00 ώρα Ελλάδος. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των οκτώ ομίλων.

Η αντίστροφη μέτρηση για το πλέον πρωτόγνωρο Παγκόσμιο Κύπελλο στα χρονικά, έχει αρχίσει. Σε λιγότερο από έξι μήνες, η μεγαλύτερη ποδοσφαιρική διοργάνωση κάνει σέντρα στο Κατάρ (21 Νοεμβρίου) και ο τελικός που θα κρίνει τον επόμενο τροπαιούχο είναι προγραμματισμένος μια εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα, στις 18 Δεκεμβρίου. Εκτός από το ήδη γνωστό πρόγραμμα, ορίστηκαν και οι ώρες διεξαγωγής των αγώνων, οι οποίες στην Ελλάδα θα κυμαίνονται από τις δώδεκα το μεσημέρι ως τις εννέα το βράδυ.

Η φάση των ομίλων θα ολοκληρωθεί μέσα σε 12 ημέρες και κάθε μέρα θα περιλαμβάνει και τέσσερις διαφορετικές αναμετρήσεις, με τις ζώνες ώρας για τις δύο πρώτες αγωνιστικές να ορίζονται στις 12:00, 15:00, 18:00 και 21:00 ώρα Ελλάδος. Για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων, δύο ματς θα διεξαχθούν παράλληλα στις 17:00 και δύο στις 21:00. Οι αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα μεταδοθούν ζωντανά από τον ΑΝΤ1 και το ΑΝΤ1+.

Οι οκτώ όμιλοι του Μουντιάλ

  1. Κατάρ, Ολλανδία, Σενεγάλη, Εκουαδόρ
  2. Αγγλία, ΗΠΑ, Ιράν, Ουαλία
  3. Αργεντινή, Μεξικό, Πολωνία, Σαουδική Αραβία
  4. Γαλλία, Δανία, Τυνησία, Αυστραλία ή Περού
  5. Ισπανία, Γερμανία, Ιαπωνία, Κόστα Ρίκα ή Νέα Ζηλανδία
  6. Βέλγιο, Κροατία, Μαρόκο, Καναδάς
  7. Βραζιλία, Ελβετία, Σερβία, Καμερούν
  8. Πορτογαλία, Ουρουγουάη, Νότια Κορέα, Γκάνα

Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων

Πρώτη αγωνιστική

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

  • 12:00 Σενεγάλη – Ολλανδία (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 15:00 Αγγλία – Ιράν (2ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 18:00 Κατάρ – Εκουαδόρ (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al Khor)
  • 21:00 ΗΠΑ – Ουαλία (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)


Τρίτη 22 Νοεμβρίου

  • 12:00 Αργεντινή – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)
  • 15:00 Δανία – Τυνησία (4ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 18:00 Μεξικό – Πολωνία (3ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 21:00 Γαλλία – Αυστραλία ή Περού (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)


Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

  • 12:00 Μαρόκο – Κροατία (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)
  • 15:00 Γερμανία – Ιαπωνία (5ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 18:00 Ισπανία – Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 21:00 Βέλγιο – Καναδάς (6ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)


Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

  • 12:00 Ελβετία – Καμερούν (7ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)\
  • 15:00 Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 18:00 Πορτογαλία – Γκάνα (8ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 21:00 Βραζιλία – Σερβία (7ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Δεύτερη αγωνιστική


Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

  • 12:00 Ουαλία – Ιράν (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
  • 15:00 Κατάρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 18:00 Ολλανδία – Εκουαδόρ (1ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 21:00 Αγγλία – ΗΠΑ (2ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)


Σάββατο 26 Νοεμβρίου

  • 12:00 Τυνησία – Αυστραλία ή Περού (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 15:00 Πολωνία – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 18:00 Γαλλία – Δανία (4ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 21:00 Αργεντινή – Μεξικό (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)


Κυριακή 27 Νοεμβρίου

  • 12:00 Ιαπωνία – Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
  • 15:00 Βέλγιο – Μαρόκο (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 18:00 Κροατία – Καναδάς (6ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 21:00 Ισπανία – Γερμανία (5ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)


Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

  • 12:00 Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 15:00 Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 18:00 Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 21:00 Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Τρίτη αγωνιστική

Τρίτη 28 Νοεμβρίου

  • 17:00 Εκουαδόρ– Σενεγάλη (1ος όμιλος) , (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 17:00 Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)
  • 21:00 Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 21:00 Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)


Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

  • 17:00 Αυστραλία ή Περού – Δανία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 17:00 Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 21:00 Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 21:00 Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

  • 17:00 Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 17:00 Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
  • 21:00 Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 21:00 Γερμανία – Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος, (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

  • 17:00 Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 17:00 Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 21:00 Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 21:00 Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)



Πηγή: gazzeta.gr


Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Καιρός Πύργος