Μικτές Ηλείας: Δύο νίκες με Ζάκυνθο και πρόκριση στη Β΄ Φάση

Ημερομηνία: 30-01-2019 | Συντάκτης:

Οι Μικτές Ηλείας, Κ16 και Κ14, υποδέχτηκαν σήμερα στο Ενωσιακό Γήπεδο της Σπιάντζας τις αντίστοιχες της Ζακύνθου, για την 5η αγωνιστική στον 9ο Όμιλο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων και σημείωσαν δύο νίκες.

Η Κ16 νίκησε 2-0, έκανε το 5 στα 5 και προκρίθηκε ως πρώτη στον Όμιλο (προκρίνονται οι δύο πρώτοι), κάτι που σημαίνει πως θα έχει πλεονέκτημα έδρας στη Β΄ Φάση. Τα γκολ της ηλειακής ομάδας πέτυχε ο Σταύρος Κωστόπουλος στο 70΄ από ασίστ του Φερεκίδη και στο 82΄ από σέντρα του Πλαστουργού. Μάλιστα, είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, στο 65΄!

Η Κ14 της Ηλείας επικράτησε εύκολα με 6-1 κι έφτασε τους 11 βαθμούς, ενώ 13 έχει η Μεσσηνία. Αυτό σημαίνει πως την τελευταία αγωνιστική πρέπει να κερδίσει στη Μεσσηνία για να πάρει αυτή την 1η θέση και το πλεονέκτημα έδρας

Τα γκολ της Κ14 πέτυχαν ο Αλτάνης (2), Δουλαβέρης (2) και από ένα οι Παλούμπης, Καπατσούλιας. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 3-0, ενώ στις αρχές της επανάληψης οι Ζακυνθινοί είχαν μειώσει σε 3-1.