Κύπελλο Ελλάδας: Νίκησε το Παγκράτι ο Κόροιβος και προκρίθηκε στη Β΄ Φάση

Ημερομηνία: 25-09-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος νίκησε 93-89 το Παγκράτι στο Κλειστό της Ήλιδας και προκρίθηκε στη Β΄ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την επόμενη Τετάρτη 2 Οκτωβρίου τη Δάφνη Δαφνίου (επίσης ομάδα της Α2), εκτός έδρας.

Η ηλειακή ομάδα, που αγωνίστηκε χωρίς τον Λιθουανό Ρονάλντας Ρουτκάουσκας (προφυλάχτηκε λόγω ενός μικροτραυματισμού), ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή (προηγήθηκε 15-2 στο 5΄) έφτασε ακόμα και στο +15 στις αρχές του β΄ ημιχρόνου (57-42), αλλά στην τελευταία περίοδο κόλλησε στην επίθεση και το Παγκράτι ευστοχώντας σε πολλά τρίποντα, πέρασε ακόμα και μπροστά με 1 πόντο, 82-83, 3.20΄ πριν το φινάλε. Τότε, Αθανασούλας και Σιγκούνας έδωσαν λύσεις στο σκοράρισμα και 34΄΄ πριν το τέλος η διαφορά πήγε στους 7 (91-84) και ήρθε εν τέλει η νίκη με 4 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 55-42, 78-70, 93-89.

Κόροιβος: Ματαλών 22 (2), Χρυσόπουλος 10, Αθανασούλας 23 (4), Σιγκούνας 16 (1), Μάινς 5 (1), Τάταρης 8, Χατζηδάκης 7, Μπεκρής 2, Κάτζος, Δημητρακόπουλος.

Παγκράτι: Τζιβελέκας 23(3), Πίνης 8(2), Κακαριάς, Χνάρης, Μουστόπουλος 18 (1), Ξύδης 15 (3), Δερμιτζάκης 13(1), Δελίδης 12(3).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο αυριανό φύλλο της Πρωινής.