Κρήνη-Πανωλενειακός 58-63: Πρώτο μεγάλο διπλό

Ημερομηνία: 30-11-2018 | Συντάκτης:
Φάση από το παιχνίδι στα Ροΐτικα με τον Ανδρέα Δανίκα να προσπαθεί να σκοράρει.

Ο Πανωλενειακός πέτυχε το βράδυ της Τετάρτης το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ, στο Κλειστό των Ροϊτίκων επί της Κρήνης με 58-63. Μια πολύ σπουδαία νίκη αν αναλογιστεί κανείς τις απουσίες που είχε και προχθές (Κουτσόπουλος, Ρουμελιώτης, Δρίνας). Έτσι, παρέμεινε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας της Α2 ΕΣΚΑΗ.
Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη ήταν εξαιρετική για 30 λεπτά. Κέρδιζε 27-37 στο ημίχρονο και στο 28΄ έφτασε ακόμα και στο +20 (35-55). Κάπου εκεί χαλάρωσε, ήταν άστοχη, δεν σκόραρε για αρκετά λεπτά και η Κρήνη ροκάνισε τη διαφορά, φτάνοντας ακόμα και στον πόντο, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο ένα τρίποντο του Παπαδόπουλου, έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ηλειακή ομάδα και εν τέλει ο Πανωλενειακός πήρε τη νίκη με 5 πόντους διαφορά. Παπαδόπουλος και Παλαιόπουλος πέτυχαν από 17 πόντους έκαστος, με τον δεύτερο να σμπαραλιάζει την άμυνα της Κρήνης από τα 6.75μ. (πέντε τρίποντα)! Πολύ καλός και ο Μάριος Διαμαντόπουλος που πρόσθεσε εννιά πόντους.  Την προσεχή Δευτέρα, στις 6μ.μ., ο Πανωλενειακός υποδέχεται τη Ν.Ε.Π., σε ένα πολύ δύσκολο όσο και σημαντικό αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 27-37, 40-55, 58-63.

Κρήνη: Στεφανίδης 2, Μιαούλης, Αναστασόπουλος, Κοντόγιωργας 5(1), Θ. Στούμπανος, Μωραγέμος 5(1), Ι.Σ. Μπιλιάνης, Ι.Κ Μπιλιάνης 14(1), Μανωλόπουλος 4, Γεωργακόπουλος 5, Λιάσσας 8, Λαμπρόπουλος 15.

Πανωλενειακός: Μπαχούρος, Γιαννόπουλος 2, Παλαιόπουλος 17(5), Διαμαντόπουλος 9, Μπεκυράς 8, Βλάχος 6, Δανίκας 2, Καραλής, Μπούκλης 2, Παπαδόπουλος 17(3).

Φωτογραφία: Δημήτρης Τρασάνης