Κόροιβος-Νέοι Βύρωνος 1-3: Ήττα ελέω διαιτησίας!

Ημερομηνία: 10-12-2018 | Συντάκτης:
Φάση από το παιχνίδι του Σαββάτου, με τον Μπίκο να καρφώνει.

Στο 24-24 του 4ου σετ, οι διαιτητές δεν είδαν δύο φορές παράβαση στο φιλέ από τους φιλοξενούμενους

Η ομάδα βόλεϊ του Κοροίβου ηττήθηκε το Σάββατο στην Αμαλιάδα 1-3 σετ από τους Νέους Βύρωνος, έχοντας δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία, στο 4ο σετ, όταν το σκορ ήταν 24-24. Η ήττα αυτή διατήρησε τον Κόροιβο στην 4η θέση σε ισοβαθμία με την Α.Ε. Αρμενίων.

Η ομάδα του Ανδρέα Γκρουμούσα προηγήθηκε 8-6, 14-11 και 21-18 στο 1ο σετ, αλλά από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των κυανόλευκων, λειτούργησε πολύ καλά το μπλοκ τους και με σερί 0-7 πήραν το σετ με 21-25!

Στο 2ο σετ ο Κόροιβος μπήκε αποφασισμένος να ισοφαρίσει και με κορυφαίο τον Παναγιώτη Μπίσκο και τον Σωτηρόπουλο να δυσκολεύει με το σερβίς του την αντίπαλη άμυνα, προηγήθηκε 12-6 και 20-11 και ισοφάρισε τα σετ με 25-20.

Στο 3ο οι Νέοι Βύρωνος κυριάρχησαν ψηλά στο φιλέ, μπλόκαραν σε υψηλό ποσοστό τις επιθέσεις των κυανόλευκων και αφού ξέφυγαν με 6-13 και 14-19, το πήραν εύκολα με 15-25.

Απόφαση που έκρινε τον αγώνα

Στο κρίσιμο 4ο σετ, οι δύο ομάδες πήγαν εξαρχής πόντο-πόντο (4-4, 10-10, 19-19) και στο 24-24, οι διαιτητές σε έναν μεγάλης διάρκειας πόντο, δεν είδαν δύο φορές την παράβαση του φιλέ από τους παίκτες των φιλοξενούμενων και υποδεικνύοντας υπέρβαση στον Μπίκο έγινε το 24-25. Στον επόμενο πόντο έγινε το 24-26 και 1-3 στα σετ, σφυρίζοντας φιλέ στον Παναγιώτη Μπίσκο. Με τη λήξη του αγώνα, οι παράγοντες του Κοροίβου διαμαρτυρήθηκαν  έντονα στον 1ο διαιτητή Χανδρινό, λέγοντας του πως πέρα από τη φάση στο 24-24, σε όλο το παιχνίδι οι αντίπαλοι έκαναν συνεχώς παραβάσεις στο φιλέ, που δεν σφυρίχτηκαν.

Κόροιβος (Γκρουμούσας): Φ. Παναγιωτάρας, Σταυρακάκης, Μπίκος, Στ. Παναγιωτάρας,  Σωτηρόπουλος, Μπίσκος, Γκρουμούσας (λ). Αγωνίστηκαν και οι Π.Α. Παναγιωτόπουλος (λ), Σπυρόπουλος, Μαυροειδής, Π.Β. Παναγιωτόπουλος.

Νέοι Βύρωνος (Παπαδούρης): Α. Παπαδόπουλος, Παπαθεοδοσίου, Παπουλής, Ντινόπουλος, Νικολάου, Παππάς, Πετρόπουλος (λ). Αγωνίστηκαν και οι Μαρσελλος, Σ. Παπαδόπουλος, Καρράς, Νικολούδης, Ζαχαρόπουλος.

Παναχαϊκή  3-18   -2

*Η Παναχαϊκή τιμωρήθηκε με ποινή αφαίρεσης 3 βαθμών, λόγω της αποχώρησής της από το πρωτάθλημα Παίδων.