Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη-Μαρούσι 76-70: Εδώ είναι Αμαλιάδα! (φωτό)

Ημερομηνία: 23-05-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος «πάτησε» το Μαρούσι στο «καμίνι» της  Ήλιδας και παρέμεινε στην Α2 Εθνική

Του Κώστα Πλιάγκου

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη «στραγγάλισε» το Μαρούσι στο «καμίνι» της Ήλιδας με 76-70 στον τρίτο και τελευταίο αγώνα των πλέι-άουτ και παρέμεινε στην Α2 Εθνική, μπροστά σε 1000 περίπου θεατές, που πανηγύρισαν έξαλλα την παραμονή στη δεύτερη τη τάξει εθνική κατηγορία του μπάσκετ.

Η ομάδα του Σπύρου Σαμόλη ήταν παθιασμένη για τη νίκη, κυριάρχησε στο παρκέ για 37 λεπτά, επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και το τελικό σκορ είναι μαγική εικόνα, καθώς στο τελευταίο τρίλεπτο το Μαρούσι απλά μείωσε την έκταση της ήττας κάνοντας επιμέρους σκορ 2-18!

Οι κυανόλευκοι ήταν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα, έχοντας τον Δημήτρη Χείλαρη σε μεγάλη μέρα.  Προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά από το α΄ κιόλας δεκάλεπτο (21-8 στο 7΄) και στο τέλος του α΄ δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 8 πόντους (23-15) .

Στη β΄ περίοδο με επιμέρους σκορ 13-2, το 27-19 έγινε 40-21 στο 17΄  και άρχισαν να μπαίνουν οι βάσεις για τη νίκη-παραμονή. Το ημίχρονο τελείωσε 45-32, με τον Κόροιβο να έχει εκπληκτικά ποσοστά στα δίποντα και στις βολές (10/14 και 13/14 αντίστοιχα) και 4/14 τρίποντα. Μοναδικό μελανό σημείο κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (πήρε 7 επιθετικά το Μαρούσι). Ο Χείλαρης πέτυχε 17 πόντους στο α΄ μέρος, ενώ 10 είχε ο Λεϊμάνις, 7 ο Γκιουζέλης και 6 ο Τσιάκος.

Στο +22 στο 37΄

Στο γ΄ δεκάλεπτο η διαφορά ήταν σταθερά κοντά στους 20 πόντους, με τους Χείλαρη, Τσιάκο να συνεχίζουν να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό και με τρίποντο του εξαιρετικού Γιώργου Γκιουζέλη στα τελευταία δευτερόλεπτα, η διαφορά σταμάτησε στους 19, 61-42, με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα.

Με την έναρξη του δ΄ δεκαλέπτου, Λεϊμάνις και Μαραγκάκης έφτασαν το κυανόλευκο προβάδισμα στους 21 πόντους, 65-44 και στη συνέχεια ο Θεοδωράκος με τρίποντο και ο Λεϊμάνις με γκολ-φάουλ, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 22 πόντους, 74-52, 2.50΄ πριν τη λήξη, μέσα σε έκρηξη πανηγυρισμών από τους φιλάθλους του Κοροίβου.

Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες χαλάρωσαν στην άμυνα, που μέχρι τότε ήταν «μέγκενη» για τους Μαρουσιώτες και οι φιλοξενούμενοι με 4 απανωτά τρίποντα από τους Στασινό (3), Λυκογιάννη, έτρεξαν σερί 0-17 και μείωσαν στους 5 πόντους, 74-69, 22΄΄ πριν το φινάλε. Ο Λεϊμάνις με 2/2 βολές έκανε το 76-69 στα 18΄΄ και κάπου εκεί κρίθηκε οριστικά και αμετάκλητα ο μεγάλος νικητής.

Κορυφαίος για τον Κόροιβο ο Δημήτρης Χείλαρης με 22 πόντους και εκπληκτικά ποσοστά, 6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές αλλά και 6 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε ο Λεϊμάνις με 18 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ  και 2 κλεψίματα. Πολύ καλός ο Γκιουζέλης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 τάπες, όπως και ο Τσιάκος με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 τάπες. Στο β΄ μέρος πολύ καλός ήταν και ο Μαραγκάκης και τελείωσε το ματς με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Με τη λήξη του αγώνα, είχαμε μικροένταση ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων (ήρθαν στην Αμαλιάδα 40 περίπου Μαρουσιώτες), με την ανταλλαγή και δύο-τριών μπουκαλιών.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 45-32, 61-42, 76-70.

Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη (Σαμόλης): Χείλαρης 22 (2), Καπώνης, Λαμπρόπουλος 5, Μαραγκάκης 7 (1), Γκιουζέλης 12 (2), Τσιάκος 9, Λεϊμάνις 18 (2), Γραβάνης, Θεοδωράκος 3 (1).

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 8, Στασινός 20 (3), Ξυδας 8 (2), Χατζηδάκης 12, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 4 (1), Λυκογιάννης 12 (3), Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 3 (1), Μιχαλούτσος.

*O Απόλλων Πάτρας  νίκησε τη Καβάλα 78-60 στην Πάτρα και παρέμεινε και αυτός στην Α2.