Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη: Κουταλιανός αντί Σορώτου

Ημερομηνία: 08-01-2019 | Συντάκτης:
Ο Μιχάλης Κουταλιανός θα αντικαταστήσει τον Κώστα Σορώτο.

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής. Ηττήθηκε το Σάββατο στο Αιγάλεω από το Διαγόρα Δρυοπιδέων με 83-69, αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα και παρέμεινε στα όρια των πλέι-άουτ. Η ήττα αυτή έφερε την παραίτηση του Κώστα Σορώτου μετά το παιχνίδι, η οποία έγινε δεκτή την Κυριακή από τον Κόροιβο. Ο έμπειρος coach, μέσω δήλωσής του, ευχαρίστησε όλους όσους συνεργάστηκε στον Κόροιβο.

Η ηλειακή ομάδα συμφώνησε ήδη με προπονητή. Αυτός είναι ο Ροδίτης Μιχάλης Κουταλιανός, που παλιότερα είχε θητέψει στον Κολοσσό Ρόδου στη Basket League, τη σεζόν 2015-2016 είχε ανεβάσει τον Αίολο Αστακού στην Α2 και είχε μείνει στην ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας και την επόμενη αγωνιστική περίοδο (2016-2017). Στη συνέχεια και αφού ο Αίολος αποχώρησε από τις εθνικές κατηγορίες, εργάστηκε στον Εθνικό Πειραιά στην Α2, από τον οποίο αποχώρησε τον Ιανουάριο του 2018. Ο Κουταλιανός θα έρθει σήμερα στην Αμαλιάδα για να ολοκληρωθεί η συμφωνία και θα προπονήσει για πρώτη φορά τους παίκτες.

Το παιχνίδι με Διαγόρα

Όσο για το παιχνίδι με τον Διαγόρα, ο Κόροιβος πλήρωσε το κακό β΄ δεκάλεπτο, όταν σε διάστημα 7 λεπτών δέχτηκε 25 πόντους και πέτυχε μόλις 5. Έτσι το 24-25 στο 13΄ έγινε 49-30 στο ημίχρονο.

Ο Διαγόρας μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στο 5ο λεπτό πήρε προβάδισμα 8 πόντων, 14-6. Ο Κόροιβος βελτίωσε την άμυνά του στη συνέχεια για να λήξει η α΄ περίοδος 22-18.

Με επιμέρους σκορ 2-7, η ηλειακή ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ στο 13΄, 24-25, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα και προηγήθηκαν 32-28 στο 16΄. Εν συνεχεία με σερί 8-0 έφτασαν στο 40-28 στο 18΄, οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν να συνέλθουν και στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους, 49-30.

Στο γ΄ δεκάλεπτο, δυστυχώς, το σκηνικό δεν άλλαξε για τον Κόροιβο. Συνέχισε να είναι χαλαρός αμυντικά και να χωλαίνει επιθετικά και η διαφορά στο 24΄ έφτασε τους 26 πόντους, 59-33. Οι κυανόλευκοι μείωσαν 59-37 και το 30λεπτο συμπληρώθηκε στο -20, 64-44.

Στην τελευταία περίοδο, ο Διαγόρας έφτασε ξανά στο +25 (71-46) στο 33΄ και στα τελευταία λεπτά ο Κόροιβος μείωσε μέχρι τους 14, για το τελικό 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-30, 64-44, 83-69.

Διαγόρας Δρ. (Σαμόλης): Κουκάς 18 (4), Νίκου 4, Νοέας, Μάρτζος 13 (2), Καραλής, Κόκκαλης 13 (2), Τσιώκος 8, Μοτσενίγος 5 (1), Καρασταμάτης, Περσίδης 5 (1), Μαχαίρας 17.

Κόροιβος (Σορώτος): Χείλαρης 14, Καπώνης 2, Λαμπρόπουλος 3, Μαραγκάκης 8 (2), Τσιάκος 11, Γκιουζέλης 1, Κάτζος, Λεϊμάνις 21 (1), Θεοδωράκος 7 (2), Γραβάνης 2.