Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη-Γ.Σ. Αμαρουσίου 76-64: Δια περιπάτου το 2-1!

Ημερομηνία: 16-05-2019 | Συντάκτης:
Φάση από το παιχνίδι με πρωταγωνιστές τους Χείλαρη, Λυκογιάννη.

Ο Κόροιβος «βίδωσε» εξαρχής το Μαρούσι κι έφτασε εύκολα στη νίκη

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη νίκησε εύκολα χθες το Μαρούσι στο Κλειστό της Ήλιδας με 76-64, έκανε το 2-1 στη σειρά των πλέι-άουτ και θέλει άλλη μία νίκη για να εξασφαλίσει την παραμονή στην Α2 Εθνική.  Το προσεχές Σάββατο, το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει στο Μαρούσι και οι κυανόλευκοι θα πάνε να «καθαρίσουν» τη σειρά.

Η ομάδα του Σπύρου Σαμόλη βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, δίνοντας συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του τελευταίου ενάμιση μήνα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Μαρούσι. Από το 6ο λεπτό και μετά κυριάρχησε στο παρκέ. Σε εκείνο το χρονικό σημείο το σκορ ήταν 8-13 και οι κυανόλευκοι με επιμέρους σκορ 14-2 στα επόμενα 4 λεπτά και μπροστάρηδες τους Λεϊμάνις, Λαμπρόπουλο, ξέφυγαν με 7 πόντους, 22-15, στη  λήξη του α΄ δεκαλέπτου.

Με δύο τρίποντα από τους Λαμπρόπουλο και Θεοδωράκο η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους στο 13΄ (32-17), το Μαρούσι απάντησε με επιμέρους σκορ 4-11 και μείωσε στους 8 (36-28), αλλά στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Λεϊμάνις με 5 δικούς του πόντους, έφερε τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα, 41-28. Στο α΄ μέρος ο Κόροιβος είχε 50% στα δίποντα (5/10) και 42% στα τρίποντα (6/14), έναντι 43% και 15% αντίστοιχα του Αμαρουσίου, ενώ και στα ριμπάουντ ο Κόροιβος πήρε 5 περισσότερα.

Δεν απειλήθηκε στο β΄ μέρος

Ο Λεϊμάνις όπως τελείωσε το α΄ ημιχρονο, έτσι ξεκίνησε και το β΄.  Με 4 αναπάντητους πόντους έστειλε τη διαφορά στους 17 (45-28). Το Μαρούσι με τρία διαδοχικά τρίποντα (δύο από τον Λυκογιάννη κι ένα από τον Μιχαλούτσο), μείωσε στους 8 στο 27΄ (54-46), αλλά ο Κόροιβος απάντησε με επιμέρους σκορ 9-1 με δύο τρίποντα από τους Χείλαρη, Καπώνη, το δεύτερο με buzzer beater του νεαρού πλέι-μέικερ στη λήξη του γ΄ δεκαλέπτου και το κυανόλευκο προβάδισμα επέστρεψε στους 16 πόντους στο 30΄ (63-47).

Στην τελευταία περίοδο, ο Χείλαρης ήταν «ζεστός» και με 7 δικούς του πόντους, εκτόξευσε τη διαφορά στους 24 πόντους (75-51), 4.40΄ πριν το τέλος και πλέον δεν υπήρχε γυρισμός! Το Μαρούσι μάζεψε τη διαφορά στους 12 στο τελευταίο πεντάλεπτο με τον Λεϊμάνις να μην παίζει καθόλου στο δ΄ δεκάλεπτο και τον Σαμόλη να ρίχνει στο ματς στο τελευταίο λεπτό τους νεαρούς Αλέξη Κάτζο και Ανδρέα Ρούνη.

Κοντολογίς, ο Κόροιβος πήρε δια περιπάτου το πρώτο παιχνίδι της σειράς των πλέι-άουτ, δείχνει σαφώς ανώτερος από το Μαρούσι και θα πρέπει να… αυτοκτονήσει για να χάσει την παραμονή από την αθηναϊκή ομάδα!

Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, οι Χείλαρης, Λεϊμάνις, Θεοδωράκος, Λαμπρόπουλος και Γκιουζέλης (είχε το απόλυτο στα σουτ), με όλους τους παίκτες να παίζουν σε άλλο ένα παιχνίδι εξαιρετική άμυνα και χειροκροτήθηκαν από τους 600 περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν στο Κλειστό της Ήλιδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 41-28, 63-47, 76-64.

Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη (Σαμόλης): Χείλαρης 17 (1), Καπώνης 4 (1), Λαμπρόπουλος 10 (2), Μαραγκάκης 4, Γκιουζέλης 10 (2), Κάτζος, Τσιάκος 3, Ρούνης, Λεϊμάνις 17 (1), Γραβάνης, Θεοδωράκος 11 (3).

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 7, Στασινός 5, Ξυδάς 15 (3), Χατζηδάκης 7, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 3, Λυκογιάννης 16 (4), Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος, Μιχαλούτσος 8 (2).

*Στο άλλο παιχνίδι των πλέι-άουτ, ο Απόλλων Πατρών έκανε κι αυτός εύκολα το 2-1, καθώς νίκησε 55-37 την Καβάλα.