Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη-Εθνικός Πειραιά 101-79: Τον εκτέλεσε από τα 6.75μ.!

Ημερομηνία: 06-05-2019 | Συντάκτης:

15 τρίποντα από τους κυανόλευκους-Την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η απευθείας παραμονή

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη νίκησε εύκολα με 15 τρίποντα και κατοστάρα τον ουραγό Εθνικό με 101-79 το Σάββατο στην Ήλιδα, εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-άουτ, αλλά τόσο το Ψυχικό όσο και ο Απόλλωνας Πατρών νίκησαν σε Καβάλα και Πευκοχώρι αντίστοιχα και δεν άλλαξε κάτι στη βαθμολογία. Έτσι, την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η απευθείας παραμονή, με την ηλειακή ομάδα να θέλει νίκη επί του Ψυχικού στην Αθήνα με 3 πόντους διαφορά (για να καλύψει τη διαφορά της ήττας του Α΄ γύρου) και εντός έδρας ήττα του Απόλλωνα Πατρών από τον Χαρ. Τρικούπη του Ντίνου Καλαμπάκου. Σε αυτό το σενάριο, ο Κόροιβος αφήνει πίσω του τόσο το Ψυχικό όσο και τον Απόλλωνα και καταλαμβάνει την προνομιούχο 10η θέση, που δίνει την απευθείας παραμονή. Διαφορετικά, θα παίξει στα πλέι-άουτ με πλεονέκτημα έδρας (δύο αγώνες στην Αμαλιάδα, αν χρειαστεί, κι έναν εκτός) και πιο πιθανό αντίπαλο το Πευκοχώρι (1-1 νίκες).

«Καθάρισε» από νωρίς

Όσο για το παιχνίδι με τον Εθνικό, οι κυανόλευκοι, με τρίποντα των Θεοδωράκου, Λαμπρόπουλου πήραν προβάδισμα 8 πόντων στο α΄ δεκάλεπτο (25-17) και στη β΄ περίοδο ξέφυγαν στο σκορ στο τελευταία τρίλεπτο με σερί 13-0. Έτσι, η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (53-34) και ουσιαστικά εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι.

Στο β΄ ημίχρονο, ο Σπύρος Σαμόλης έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Αλέξη Κάτζο, Ανδρέα Ρούνη και Σωτήρη Γιαννακόπουλο. Ο Κάτζος με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 28 πόντους (69-41) και το 30λεπτο συμπληρώθηκε στο +23 (84-61). Στη δ΄ περίοδο Γραβάνης, Ρούνης και Λεϊμάνις έδωσαν προβάδισμα 30 πόντων στον Κόροιβο (91-61) στο 33΄ και μοναδικό ενδιαφέρον πλέον ήταν αν η ομάδα του Σπύρου Σαμόλη θα πετύχει 100άρα. Όπερ και εγένετο. Με τρίποντο του Ρούνη έγινε το 99-75 και με δίποντο του Γραβάνη το 101-77, για να έρθει το τελικό 101-79.

Ο Κάτζος έπαιξε 20 λεπτά και ο Ρούνης 13 και αμφότεροι πέτυχαν από 8 πόντους με 2 τρίποντα, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Μαζί με τον «βενιαμίν» Σωτήρη Γιαννακόπουλο, που έπαιξε 7 λεπτά,  χειροκροτήθηκαν από τον φίλαθλο κόσμο.

Συνολικά ο Κόροιβος πέτυχε 15 τρίποντα στο ματς, με τον Λεϊμάνις να σκοράρει τρία και από δύο οι Γραβάνης, Γκιουζέλης, Λαμπρόπουλος, Κάτζος και Ρούνης, σε ένα θεαματικό παιχνίδι από πλευράς κυανόλευκων, που αξίζει  να παραμείνουν στην Α2 Εθνική Κατηγορία. Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Λεϊμάνις, Χείλαρης, Γραβάνης, Γκιουζέλης και Λαμπρόπουλος) ενώ στα αξιοσημείωτα είναι οι 26 ασίστ, με τους Λεϊμάνις, Θεοδωράκο, Κάτζο να έχουν από πέντε και τον Καπώνη τέσσερις.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 53-34, 84-61, 101-79.

Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη (Σαμόλης): Χείλαρης 17 (1), Καπώνης 2, Λαμπρόπουλος 10 (2), Γιαννακόπουλος, Μαραγκάκης, Γκιουζέλης 13 (2), Κάτζος 8 (2), Τσιάκος 2, Ρούνης 8 (2), Λεϊμάνις 20 (3), Γραβάνης 16 (2), Θεοδωράκος 5 (1).

Εθνικός Πειραιώς (Μανδραγός): Γιατρούδης 3 (1), Κωτσόπουλος 23 (3), Βουρλιωτάκης 21 (1), Ασημακόπουλος 6 (1), Λεκάκης 2, Μαραγκίδης 24 (2), Κυρίτσης, Καζάκης.