Ιάλυσος-Αστέρας Αμαλιάδας 6-0: Αναμενόμενη βαριά ήττα στη Ρόδο

Ημερομηνία: 08-01-2019 | Συντάκτης:
Το γκολ του Τσούπρου στο 23ο λεπτό που έκανε το 4-0.

Ο ελλιπέστατος Αστέρας Αμαλιάδας, έχοντας μόλις 14 παίκτες στην αποστολή, γνώρισε βαριά ήττα το μεσημέρι της Κυριακής στη Ρόδο από τον πρωτοπόρο Ιάλυσο με 6-0. Έτσι, οι «βυσσινί» παρέμειναν ουραγοί με μόλις τρεις βαθμούς στον 6ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής και φως στο τούνελ δεν υπάρχει…

Το ημίχρονο τελείωσε 5-0 για τον Ιάλυσο, που μπήκε δυνατά και καθάρισε το ματς από το πρώτο τέταρτο. Μόλις στο 4΄ έγινε  το 1-0 όταν ο Δελαπόρτας εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο Μπεσσής απέκρουσε δύσκολα και ο Βελλίνης με σουτ από κοντά σκόραρε. Στο 8΄ σημειώθηκε το 2-0 όταν ο Κόλα μπήκε από πλάγια και γύρισε παράλληλα για τον Δελαπόρτα που πλάσαρε εύστοχα. Στο 13΄ έγινε το 3-0. Από μπαλιά του Δελαπόρτα στον Βελλίνη, αυτός απέφυγε έναν αμυνόμενο και με σουτ σκόραρε. Στο 23΄ επετεύχθη το 4-0, μετά από κόρνερ του Δελαπόρτα και κεφαλιά του Τσούπρου. Στο 38΄ έγινε το 5-0 όταν ο Περογαμβράκης πήρε τη μπάλα από τον Στεφανίδη, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και απλά στο 73΄ ο Δελαπόρτας με σουτ από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Κόλα (46′ Σταυλάς), Χειμωνέττος, Μακρυδημήτρης, Τσούπρος (46′ Oμπίνα), Ρεκλείτης (63′ Γεωργίου), Περογαμβράκης (73′ Δωματάς), Μπάρδης, Στεφανίδης, Δελαπόρτας, Βελλίνης

Αστέρας: Μπεσσής, Σιούλας, Γιαννόπουλος, Γεωργακόπουλος, Σαρανταυγάς, Κυριάζος, Ντάβαρης (60′ Μαρκόπουλος), Σκόνδρας, Μουρούτης, Καραγκούνης, Καραγιάννης (69′ Ζωγόπουλος).

Φωτογραφία: xxsports.org