Γ.Σ. Αμαρουσίου-Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη 66-61: Στην Αμαλιάδα η παραμονή

Ημερομηνία: 20-05-2019 | Συντάκτης:

Οι κυανόλευκοι ηττήθηκαν με το «έτσι θέλω» στο Μαρούσι και η παραμονή θα κριθεί την Τετάρτη

Ο Κόροιβος μέσα σε εχθρική ατμόσφαιρα στο Κλειστό του Αμαρουσίου και με κόντρα διαιτησία, ηττήθηκε 66-61 από το Μαρούσι, για το δεύτερο αγώνα των πλέι-άουτ, το απόγευμα του Σαββάτου. Έτσι, η σειρά έγινε 2-2 και η παραμονή στην Α2 Εθνική θα κριθεί στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι, την προσεχή Τετάρτη στο Κλειστό της Ήλιδας (ώρα 5μ.μ.).

Η ομάδα του Σπύρου Σαμόλη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 0-5 με Τσιάκο και Θεοδωράκο και 10-16 στη συνέχεια με το δεύτερο τρίποντο του Θεοδωράκου στο παιχνίδι. Ο Ξύδας ισοφάρισε με δύο διαδοχικά τρίποντα σε 16-16 και η α΄ περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 20-22.

Στη β΄ περίοδο η ηλειακή ομάδα συνέχισε να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ (22-26, 27-31), ώσπου ο Γραβάνης έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 6 πόντων, 27-33, 55΄΄ πριν την ολοκλήρωση του α΄ ημιχρόνου. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 30-36, με δύο τρίποντα από τους Μιχαλούτσο, Λεϊμάνις. Στο α΄ ημίχρονο ο Κόροιβος είχε 60% στα δίποντα (12/20) και 30 στα τρίποντα (3/10), έναντι μόλις 33% στα δίποντα (5/15) αλλά 43% στα τρίποντα (6/14) του Αμαρουσίου. Ισορροπία υπήρχε σε όλες τις άλλες κατηγορίες. Τσιάκος και Λεϊμάνις είχαν από 10 και 9 πόντους αντίστοιχα και από 6 οι Θεοδωράκος, Χείλαρης.

Άλλαξαν όλα στο β΄ ημίχρονο

Στο β΄ ημίχρονο, με τη διαιτησία να παίζει Μαρούσι μέχρι το τέλος, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 2, 36-38, αλλά ο Κόροιβος με πόντους από τους Χείλαρη, Λεϊμάνις πήγε στο +8, 36-44. Με Κουκουλά και Ξύδα η αθηναϊκή ομάδα πλησίασε ξανά στο καλάθι, 42-44, αλλά Λεϊμάνις και Χείλαρης έστειλαν εκ νέου τον Κόροιβο στο +6, 42-48. Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 30λεπτου, το Μαρούσι ισοφάρισε 49-49. Σουρλής και Στασινός έκαναν το 54-51 και αυτό ήταν το σκορ στο 30΄, με τον Κόροιβο να δέχεται 12 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο και να πετυχαίνει μόλις 3.

Στις αρχές της δ΄ περιόδου, οι κυανόλευκοι, με τους διαιτητές να σφυρίζουν δύσκολα  φάουλ υπέρ του Κοροίβου, δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και το Μαρούσι ήταν μπροστά με 56-52 στο 33΄. Με τρίποντο ο Λυκογιάννης έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στους γηπεδούχους, 59-53, έξι λεπτά πριν τη λήξη. Ο Χατζηδάκης έκανε το 61-54 και ο Ξύδας έφτασε στο +9 (63-54) τη διαφορά υπέρ της ομάδας του στο 37΄, με τον Κόροιβο να είναι άστοχος στην επίθεση (3 πόντοι σε 7 λεπτά στη δ΄ περίοδο). Ο Μαραγκάκης με τρίποντο μείωσε 63-57, 2.30΄ πριν τη λήξη, αλλά στην επόμενη επίθεση ο Γκιουζέλης αστόχησε σε τρίποντο. Ο Λυκογιάννης με 2/2 βολές από ανάποδο φάουλ που χρεώθηκε στον Λαμπρόπουλο, έκανε το 65-57, 1.47΄ πριν το τέλος, σε μια πολύ κρίσιμη φάση. Ο Μαραγκάκης με 2/2 βολές μείωσε 65-59 αλλά ακολούθησαν δύο άστοχα τρίποντα από Μαραγκάκη, Λεϊμάνις και ο Μιχαλούτσος με 2/2 βολές (67-59) σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του.

Ο Κόροιβος είχε σχετικά καλό ποσοστό στα δίποντα, 50% (16/32), αλλά ήταν άστοχος από τα 6.75μ. (4/22 – 18%). Έκανε και 7 λάθη περισσότερα από το Μαρούσι (15 έναντι 8) και με τη συνδρομή και της διαιτησίας ήρθε η ήττα. Λεϊμάνις, Χείλαρης και Τσιάκος ξεχώρισαν, όντας οι μοναδικοί που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι διεκόπη δύο φορές, μία στη β΄ περίοδο και μία στη δ΄, λόγω ρίψης κορδέλας στο παρκέ, αμφότερες όταν έκανε επίθεση ο Κόροιβος!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-36, 54-51, 66-61.

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 7, Στασινός 5 (1), Ξυδάς 12 (2), Χατζηδάκης 7, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 3 (1), Λυκογιάννης 16 (3), Σουρλής 5 (1), Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος 9 (2).

Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη (Σαμόλης): Χείλαρης 15, Καπώνης 2, Λαμπρόπουλος, Μαραγκάκης 6 (1), Γκιουζέλης 2, Τσιάκος 11, Λεϊμάνις 17 (1), Γραβάνης 2, Θεοδωράκος 6 (2).

*Ο Απόλλων Πατρών ηττήθηκε και αυτός στην Καβάλα (73-62)  και η σειρά έγινε επίσης 2-2.