Γαλήνη-Σ.Ε.Φ.Α. 73-88: Ταρακούνησε τη Γαλήνη!

Ημερομηνία: 17-05-2019 | Συντάκτης:

Η ομάδα της Ανδραβίδας νίκησε μέσα στην Πάτρα και ελπίζει στην ανατροπή

Το Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας ήταν ισοπεδωτικό στον πρώτο τελικό της Α2 ΕΣΚΑΗ κόντρα στη Γαλήνη στο Κλειστό των Ροϊτίκων. Νίκησε το βράδυ της Τετάρτης με 73-88 και μείωσε σε 2-1 τη σειρά, η οποία μεταφέρεται την Κυριακή στο «Αέθλειον» (ώρα 9μ.μ.). Εκεί,  η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη θα έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει 2-2 και να τη στείλει σε τρίτο παιχνίδι στην Πάτρα, εκεί όπου θα κριθεί η άνοδος στην Α1 ΕΣΚΑΗ. Βέβαια, ενδέχεται να προβιβαστούν και οι δύο ομάδες  καθώς είναι πιθανό το σενάριο τουλάχιστον μίας συγχώνευσης  στην Α1 τη νέα σεζόν, οπότε σε αυτή την περίπτωση θα προβιβαστεί και τρίτη ομάδα από την Α2 ΕΣΚΑΗ.

Προχθές βράδυ, οι «κιτρινόμαυροι» έπαιζαν με τη πλάτη στον τοίχο, εφόσον είχαν 0-2 από την κανονική περίοδο. Εντούτοις, στο β΄ δεκάλεπτο, έκαναν στην άκρη το άγχος,  έπαιξαν παθιασμένα στην άμυνα περνώντας χειροπέδες στους αντιπάλους τους (δέχτηκαν μόλις 10 πόντους) και στην επίθεση με 9 πόντους του Τόγια και άλλους τόσους του Τατάνη, έκαναν επιμέρους σκορ 10-28 και ξέφυγαν με 18 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (33-51).

Δεν απειλήθηκε στο β΄ μέρος

Στη γ΄ περίοδο, το σκηνικό δεν άλλαξε. Τόγιας, Τατάνης και Κορακιανίτης «σμπαράλιαζαν» κάθε άμυνα της Γαλήνης και στο 30΄, με τη διαφορά στο +20 για την ηλειακή ομάδα (49-69), το παιχνίδι είχε κριθεί.

Τόγιας, Τατάνης και Κορακιανίτης πέτυχαν 28, 21 και 20 πόντους αντίστοιχα και οδήγησαν το Σ.Ε.Φ.Α. στη μεγάλη νίκη, χωρίς όμως να υστερήσει κανείς καθώς όλοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα για 30 λεπτά, διάστημα που ήταν αρκετό εν τέλει για  να κριθεί ο αγώνας.

Την Κυριακή στις 9μ.μ., στο «Αέθλειον», θα διεξαχθεί ο δεύτερος τελικός, όπου και πάλι το Σ.Ε.Φ.Α. θα παίξει με την πλάτη στον τοίχο καθώς η σειρά κρίνεται στις 3 νίκες (χάνει 2-1), αλλά πλέον έχει την ψυχολογία υπέρ του μετά το εκκωφαντικό διπλό στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-51, 49-69, 73-88.

Γαλήνη (Γιαννόπουλος): Αδαμόπουλος, Ζάγγος 2, Μπαρδάκης 7(1), Μάγκος 8, Καταρτζόπουλος 8(2), Φρούντας 12, Τσιγάρας, Βαλκανάς 3(1), Γιαννακόπουλος 5(1), Αγγελακόπουλος 16(3), Αναστασίου 12, Κωστόπουλος.

Σ.Ε.Φ.Α. (Κουκουζέλης):  Μασούρας 4, Κορακιανίτης 20(2), Παλαιολόγος 3(1), Αρβανίτης 1, Τσιρώνης 7(1), Καμίλης 3, Τατάνης 21(1), Κουρής 1, Τόγιας 28(1).