Γ΄ Εθνική: Ερυθρόλευκο το ηλειακό ντέρμπι-Διπλό ο ΠΑΟΒ-Ήττα ο Αστέρας

Ημερομηνία: 06-01-2019 | Συντάκτης:

O Πανηλειακός ήταν ο νικητής στο ηλειακό ντέρμπι στο Τραγανό με αντίπαλο τη Νίκη. Επικράτησε 1-3 με το νικητή να κρίνεται στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Νίκη είχε δοκάρι στο 8΄ με τον Γεωργιόπουλο και ο Πανηλειακός άνοιξε το σκορ στο 41΄ με κοντινό σουτ του Αρβανίτη ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Θανάση Αντωνόπουλου. Στο 77΄ η Νίκη ισοφάρισε με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Σκοζάι μετά από ασίστ του Δημήτρη Κολοτούρου, αλλά στο 83΄ ο Μπαρμπαρούσης με προβολή μετά από σύγχυση στην περιοχή της Νίκης, έκανε το 1-2. Στο 93΄ ο Παναγιώτης Τσίγκρηλας με ωραία ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Αχαρναϊκός – ΠΑΟ Βάρδας 0-1

Ο ΠΑΟ Βάρδας με ένα γκολ του Θανάση Νικολόπουλου στο 28΄ πέρασε νικηφόρα από τη δύσκολη έδρα του Αχαρναϊκού και παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Νωρίτερα, στο 15΄ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Τσιρλίδη, όπως δοκάρι είχε και η ηλειακή ομάδα στο 49΄ με τον Μικελάτο.

Ιάλυσος – Αστέρας Αμαλιάδας 6-0

Νωρίς το μεσημέρι ο ελλιπής Αστέρας γνώρισε βαριά ήττα στη Ρόδο από τον πρωτοπόρο Ιάλυσο με 6-0. Το ημίχρονο τελείωσε 5-0 με γκολ των Βελλίνη στο 5΄, Δελαπόρτα στο 8΄, ξανά Βελλίνη στο 13΄, Τσούπρου στο 24΄ και Περογαμβράκη στο 38΄. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 73΄ ο Δελαπόρτας διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ από τους αγώνες στο φύλλο της Πρωινής την Τρίτη.

Νίκη Τραγανού – Πανηλειακός 1-3

Παναιγιάλειος – Παλληνιακός 2-2

Θύελλα Ραφήνας – Πανμοβριακός 2-0