Γ΄ Εθνική: Ξανά στην Γ΄ Εθνική ο Αίας, νίκησε το Διαβολίτσι-Ήττα ο ΠΑΟΒ-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 27-03-2022 | Συντάκτης:

Ο Αίας νίκησε το Διαβολίτσι στο κρίσιμο σημερινό ματς στη Γαστούνη με 3-2 και ανανέωσε την συμμετοχή του στην Γ΄ Εθνική, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Το Διαβολίτσι προηγήθηκε στο 15΄, όταν σε σέντρα-σουτ του Γουέσλεϊ, ο Ρίλντι προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα και πέτυχε αυτογκόλ, αλλά ο Αίας μέσα σε τέσσερα λεπτά, στο 21΄ και 25΄,  γύρισε το ματς με σκόρερς τον Δούλο, με κεφαλιά από κόρνερ του Σταθάτου, και τον Βατσή, με σουτ από κοντά, αφού πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του γκολκίπερ Καπατσώρη.

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, ο Αίας πέτυχε και τρίτο γκολ. Στο 47΄ από ασίστ του Βασιλικόπουλου, ο Καράμπελας πρόλαβε τον Καπατσώρη και με πλασέ έγραψε το 3-1. Στο 54΄, όμως, από λάθος της άμυνας του Αίαντα, η μπάλα στρώθηκε στον Μουλιάτο που με δυνατό σουτ μείωσε στο τελικό 3-2. Στο 86΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπαλόπουλος από πλευράς Διαβολιτσίου.

Ο ΠΑΟΒ αγωνιζόμενος με αρκετές απουσίες και δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους 17χρονους Σίνο, Παλούμπη και τον 16χρονο Διαμαντόπουλο, ηττήθηκε στα Βραχνέικα από τον Διαγόρα, που παλεύει για την παραμονή, με 2-1.  Στο 37΄ ο Ν. Βλασσόπουλος έκανε το 1-0 και στο 65΄ ο Σπανός το 2-0. O Τσιρίκος στο 87΄ διαμόρφωσε το τελικό 2-1, από πάσα του Κουλούρη.

Η Παναχαϊκή από χθες, μετά την ισοπαλία του Τηλυκράτη στην Ζάκυνθο, είναι πρωταθλήτρια του 4ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.