Γ΄ Εθνική: Τεράστιες νίκες από Πανηλειακό, Αίαντα-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 29-01-2023 | Συντάκτης:

Ο παθιασμένος Πανηλειακός νίκησε την Ρόδο στον Πύργο με 2-1 και την γκρέμισε από την κορυφή της βαθμολογίας του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Μόλις στο 9ο λεπτό ο νεοαποκτηθείς Ιρακινός Αλ Μπασάμ, βγήκε στην αντεπίθεση από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Αράπι και αυτός με ωραία προσποίηση και ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0). Στο 17΄ έγινε το 2-0. Ο Παναγιώτης Τσίγκρηλας έγινε αποδέκτης της μπάλας δεξιά μέσα στην περιοχή, γύρισε, έβαλε πλάτη τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε την μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όπου εκεί ο Καλομοίρης με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Τρία λεπτά μετά η Ρόδος μείωσε σε 2-1. Ο Μουζακίτης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Τσούτσης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Πανηλειακός ήταν στημένος άριστα και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την ροδίτικη ομάδα, που στοχεύει στην άνοδο.

Στο Γύθειο, ο Αίας νίκησε 2-1 τον ουραγό Πανγυθεατικό και αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του.  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25΄ αλλά δέκα λεπτά μετά ο Τριανταφυλλόπουλος ισοφάρισε ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Στην επανάληψη, στο 85΄ ο Κάρδαρης έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Πυρρή, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε. Ο διαιτητής Τριανταφύλλου από την Αργολιδα έδειξε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο αρχηγός Γιώργος Σταθάτος και χάρισε τη νίκη στον Αίαντα.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Αιολικός-Α.Ο. Πυλίου Κω  2-0

Παναργειακός-Α.Ε. Μυκόνου  1-1

Πανηλειακός-Ρόδος  2-1

Πανγυθεατικός-Αίας Γαστούνης  1-2

Ερμιονίδα-Φοίνικας Ν. Επιδαύρου  2-0

Πανιώνιος- Πάτραι  1-0

Ιάλυσος-Διαβολίτσι  2-1