Γ΄ Εθνική: Νέα νίκη στην Ήλιδα για τον Α.Σ.Σ.-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 19-12-2021 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε και τον Σ.Δ.Υ. Τρίπολης, σήμερα στο Κλειστό της Ήλιδας, με 56-46 κι έφτασε τις 5 νίκες σε 7 αγώνες στον 1ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής.
Ήταν μια νίκη με μεγάλη βαθμολογική σημασία για τον Α.Σ.Σ., η οποία ήρθε με ένα καταπληκτικό γ΄ δεκάλεπτο, όπου όλοι οι παίκτες έδωσαν τα πάντα στο παρκέ και ανέτρεψαν το 23-28 του ημιχρόνου σε 45-35 στο 30´. Μια νίκη που ουσιαστικά τελειώνει την υπόθεση παραμονή και κάνει την Αμαλιάδα να κοιτάζει ψηλότερα. Ο αγώνας είχε πολλές ιδιαιτερότητες καθώς ο Α.Σ.Σ.Α. στερήθηκε τις υπηρεσίες του Μπουγά και στο δεύτερο ημίχρονο του Θεοδωρόπουλου.

Στο πρώτο ημίχρονο όλα ήταν παγωμένα στην Αμαλιάδα και ο Σ.Δ.Υ. Τρίπολης βρήκε την ευκαιρία να προηγηθεί 23-28. Στο τρίτο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν με ένα επιμέρους σκορ 22-7. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει κι έφτασε στους 13 πόντους στο 34΄, 51-38, για να έρθει το τελικό 56-46, με τους πολυάριθμους φίλους, ανάμεσά τους και πολλά μικρά παιδιά, να το πανηγυρίζουν δεόντως.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 23-28, 45-35, 56-46.

Α.Σ.Σ Αμαλιάδας: Νοέας 14, Τζίμης 9(2), Συνετός 13(2), Πελίγκος 13, Μπεκρής 4, Δασκαλόπουλος 3(1), Θεοδωρόπουλος, Αγραπιδάκης, Πέππας, Τεφάνης, Βασιλείου.

ΣΔΥ Τρίπολης: Κόκκορης 2, Καρλής 4, Μαντίκος 18(2), Μπαλλής 15, Συνανάι 2, Αγγουράς 5, Σταματόπουλος.

Παναχαϊκή 0-6 6

*Εκκρεμούν οι αγώνες Παναχαϊκή-Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (22/12), Εργοτέλης-Καλαμάτα (12/1) και Παναχαϊκή-Εργοτέλης (30/1).