Γ΄ Εθνική: Μεγάλο διπλό παραμονής ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 03-04-2022 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας πέτυχε επική νίκη με 74-72 στην δεύτερη παράταση μέσα στην καυτή έδρα του ΣΔΥ Τρίπολης και σφράγισε την παραμονή του στην Γ΄ Εθνική, κάτι που βάσει της εικόνας του και των εμφανίσεων του στο πρωτάθλημα έπρεπε να είχε επιτευχθεί νωρίτερα.

Μετά από το 1ο δεκάλεπτο που ο ΣΔΥ Τρίπολης από την δύναμη της έδρας προηγήθηκε 24-8, η ομάδα του Βασίλη Νιπεργιάλη επέβαλε τον ρυθμό της στον αγώνα.

Στο ημίχρονο ροκάνισε την διαφορά στο 33-29 και στο 30 ´ προηγήθηκε με 49-43. Ο ΣΔΥ Τρίπολης με την βοήθεια της καυτής έδρας ισοφάρισε 49-49 . Ο Α.Σ.Σ.Α. ανέκαμψε και πάλι και προηγήθηκε 54-52, αλλά το σκορ στην κανονική διάρκεια έληξε 54-54.

Στην πρώτη παράταση ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας προηγήθηκε με 62-59, αλλά ο Μπαλλής με ένα εκπληκτικό τρίποντο ισοφάρισε σε 62-62 στα 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Άστοχη ήταν η τελευταία επίθεση της ηλειακής ομάδας και ο αγώνας πήγε στην δεύτερη παράταση.

Εκεί πάλι με ψυχωμένη εμφάνιση ο Α.Σ.Σ.Α. προηγήθηκε 72-70 και ο Νοέας στα 8´´ κέρδισε δυο βολές. Ευστόχησε και στις δυο βάζοντας την σφραγίδα του στην μεγάλη νίκη και απλά η Τρίπολη μείωσε στην εκπνοή σε 74-72.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 33-29, 43-49, 54-54 κ.α., 62-62 α΄ παρ., 72-74 β΄ παρ.

ΣΔΥ Τριπολης: Παπαπέτρου, Κόκκορης 3(1), Λαυρος, Ζαχαριάς, Μαντίκος 18(2), Καλαμπόγιας, Μπαλλής 31(3), Σπυράκος 2, Αγγουρας 4, Σακελλαράκος, Σταματόπουλος 12(2) ,Καρλής 2.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Πέππας, Νοέας 19(1), Θεοδωρόπουλος 11(3), Μπουγάς, Δασκαλόπουλος 19(4), Κιουρτζίδης 19, Σαμαράς 3(1), Μπεκρής 3.