Γ΄ Εθνική: Κυρίαρχος ο Αίας στο ντέρμπι, 3-0 τον Πανηλειακό-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 22-01-2023 | Συντάκτης:

Ο Αίας πήρε εύκολα το ηλειακό ντέρμπι με τον Πανηλειακό με σκορ 3-0, για την 10η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής και ανέβηκε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, στέλνοντας τον Πανηλειακό εντός αυτής για πρώτη φορά φέτος.

Το 1-0 σημείωσε ο Κουλούρης μόλις στο 8ο λεπτό ύστερα από σέντρα του Πυρρή από δεξιά και το 2-0 έγινε στο 42΄ όταν από εκτέλεση φάουλ του Σταθάτου στο οριζόντιο δοκάρι, ο Κουλούρης πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σε μια φάση όπου οι Πυργιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή Μάρκο (Λακωνίας) για την υπόδειξη του φάουλ.

Στο β΄ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 60΄ έγινε το 3-0. Ο Σταθάτος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, έδιωξε προσωρινά ο Καρακίτσος, η μπάλα έφτασε στον Κουλούρη εντός της μικρής περιοχής, που σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Τριανταφυλλόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα.

Αίας: Κουτρουμπής (65΄ λ.τρ. Βίλλιος), Χριστοφοράτος (73΄ Βράπι), Κάρδαρης, Ρίλντι, Βατσής, Τσακοπιάκος, Σταθάτος, Τριανταφυλλόπουλος, Κουλούρης, Καράγιωργας (57΄ Φερεκίδης), Πυρρής.

Πανηλειακός: Καρακίτσος, Γαλανόπουλος, Διαμαντόπουλος, Κασμερίδης, Αντωνιάδης (57΄ Πρέντι), Μπάλλας, Λούσκος, Μάρκου, Κακόγιαννος (83΄ Αράπι), Καλομοίρης (83΄ Δημάκης), Ρουζίνιο (73΄ Μπαλός).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Α.Ε. Μυκόνου-Ιάλυσος  3-1

Αίας Γαστούνης-Πανηλειακός  3-0

Α.Ο. Πυλίου Κω- Ερμιονίδα 3-1

Ρόδος-Φοίνικας Ν. Επιδαύρου  2-0

Πάτραι-Αιολικός  1-0

Διαβολίτσι-Πανιώνιος  1-3