Γ΄ Εθνική: Ήττα του Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας στο Αίγιο-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 30-03-2022 | Συντάκτης:

O Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας ταξίδεψε σήμερα στο Αίγιο για να δώσει τον εξ αναβολής αγώνα με τον Ήφαιστο/Αχιλλέα και ηττήθηκε με 62-55, αγωνιζόμενος χωρίς τον τραυματία Άρη Συνετό. Η ηλειακή ομάδα έχανε με 16 πόντους στο ημίχρονο (39-23) και στο β΄ μέρος με δυνατή άμυνα, ροκάνισε τη διαφορά και πέρασε και μπροστά με 1 πόντο (51-52), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Στο φινάλε όμως υπέπεσε σε λάθη και γνώρισε την ήττα.

Απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και ο Α.Σ.Σ. θέλει μία νίκη για να εξασφαλίσει την παραμονή. Έχει να παίξει στην Τρίπολη την προσεχή Κυριακή και στο φινάλε υποδέχεται την Καλαμάτα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 39-23, 47-39, 62-55.

Ήφαιστος/Αχιλλέας: Γιαννούτσος 5 (1), Βεργανελάκης, Χριστόπουλος, Ιατρόπουλος 6, Κεφαλάς 8, Ντούλες 3 (1), Τσεκλένης 7 (1), Τσογγίδης-Τσονακίδης 4, Καραγιάννης 14, Γκόβας 11.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Πέππας, Νοέας 17, Σαμαράς 2, Θεοδωρόπουλος 6 (2), Μπεκρής 8 (1), Μπουγάς 2, Δασκαλόπουλος 5, Αγραπιδάκης, Κιουρτζίδης 15.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Πέμπτη.