Γ΄ Εθνική: Ήττα του Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας με φωνές για την διαιτησία-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 20-02-2022 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας ηττήθηκε από τον Δίωνα Κυπαρισσίας, στο Κλειστό της Ήλιδας, με 66-59, και πλέον έχει 6 νίκες και 6 ήττες στον 1ο Όμιλος της Γ΄ Εθνικής, παραμένοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας. Μια ήττα που ήρθε με φρικτά παράπονα για την διαιτησία των Πατρινών Μαρινάκη, Λιόνα…

O Α.Σ.Σ. ήταν πίσω με 5 πόντους στο ημίχρονο (27-32) και στο γ΄ δεκάλεπτο ο Δίωνας έφτασε στο +16 στο 30΄ (34-50). Στην τελευταία περίοδο, οι Αμαλιαδίτες έκαναν μεγάλη προσπάθεια να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, και πλησίασαν μέχρι τους 5 πόντους στο τελευταίο λεπτό, ενώ αστόχησαν και σε τρίποντο για να μειώσουν στους δύο.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 27-32, 34-50, 59-66.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (Νιπεργιάλης): Συνετός 17(2), Νοέας 20, Θεοδωρόπουλος 6(2), Δασκαλόπουλος 5(1), Σαμαράς 7(1), Κιουρτζίδης, Αγραπιδάκης, Μπεκρής 4.

Δίων (Μυριούνης): Κωνσταντινόπουλος 4, Γιαννόπουλος 7, Οικονόμου 11, Καμαρινός 23(3), Τζαπσβιλι 13(1), Καραγιαννίδης 8, Πολιτόπουλος, Ευαγγελούλης.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.