Γ΄ Εθνική: Ήττα με παράπονα ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 13-02-2022 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας γνώρισε την ήττα στο Ηράκλειο από τον Εργοτέλη με 69-67 για την 11η αγωνιστική στον 1ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής και πλέον έχει ρεκόρ 6 νίκες-5 ήττες στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Βασίλη Νιπεργιάλη εκφράζει παράπονα για την διαιτησία αναφέροντας πως έδειξε ανοχή στο σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων και σφυρίχτηκαν κάποια ανύπαρκτα αντιαθλητικά φάουλ σε βάρος της ηλειακής ομάδας. Κι όλα αυτά κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα ο Α.Σ.Σ. να χάσει το προβάδισμα των 5 πόντων που είχε στο 30΄ (50-55) και εν τέλει και το παιχνίδι.

Ο Α.Σ.Σ. ήταν μάλιστα μπροστά με 11 πόντους στο ημίχρονο (29-40), όντας εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση. Μέχρι το 29΄ είχε διψήφιο προβάδισμα, αλλά στα τελευταία 11 λεπτά του αγώνα όλα άλλαξαν…

Ντεμπούτο έκανε το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, ο 22χρονος σέντερ Αλέξανδρος Κιουρτζίδης (έχει ύψος 2.08μ.) που με μόλις μια προπόνηση μετά από 15νθήμερη αποχή ήταν θετικότατος και άφησε υποσχέσεις για μεγάλη βοήθεια στο επόμενο διάστημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 29-40, 50-55, 69-67.

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 6, Μαϊστρέλης 2, Γουμενάκης 12(3), Μαχαιριανάκης 16(3), Μπουμπάρης 10, Μανιαδής 3(1), Χριστοδούλου, Κουμάκης, Γιαννακόπουλους 5, Χαμηλάκης, Καραλής 15(1).

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (Νιπεργιάλης): Συνετός 8(1), Νοέας 21(2), Σαμαράς 6(2), Θεοδωρόπουλος 15(5), Μπεκρής 5, Κιούφης, Δασκαλόπουλος 4, Αγραπιδάκης, Κιουρτζίδης 8.

Δίων Κυπαρ. 3-7 13

*Εκκρεμούν οι αγώνες Αίολος -Δίων Κυπαρισσίας και Ήφαιστος/Αχιλλέας -Διαγόρας Ρ. (16/2).