Γ΄ Εθνική: Ιδανικό φινάλε για Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 10-04-2022 | Συντάκτης:

Με νίκη επί της ισχυρής Καλαμάτας με 67-65 ολοκλήρωσε την πρώτη ολοκληρωμένη παρουσία του στις εθνικές κατηγορίες ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας, σήμερα το απόγευμα στο Κλειστό της Ήλιδας, για την τελευταία αγωνιστική στον 1ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Μια νίκη που πιστοποίησε για μια ακόμα φορά ότι ο Α.Σ.Σ.Α. ανήκει στις ισχυρές ομάδες της κατηγορίας.

Σε έναν αγώνα γιορτή αφού από τις 3 το μεσημέρι οι Ακαδημίες πλημμύρισαν το Κλειστό της Ήλιδας, ο Α.Σ.Σ.Α., αφού ακολουθούσε στο σκορ για 38 λεπτά (29-33 το ημίχρονο), έκανε την αντεπίθεσή του και πήρε τη νίκη με 67-65.

Ήταν ένα ιδανικό φινάλε σε μια πολύ δύσκολη και επίπονη χρονιά με πολλές ιδιαιτερότητες, για την ηλειακή ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-33, 48-53, 67-65.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Συνετός 5, Νοέας 20(4), Θεοδωρόπουλος 11(3), Μπουγάς, Δασκαλόπουλος 13(2), Κιουρτζίδης 4, Σαμαράς 12(4), Μπεκρής , Αγραπιδάκης 2.

Καλαμάτα: Χατζηαγγέλου 3, Πετρίδης, Μπούσι 2, Πεζός 10(2), Πολίτης, Σαλάι 6, Περρωτής 17(1), Παναγόπουλος 1, Μαυροειδής 11(1), Φραγγέας, Νάκης 6, Μπάκας 9.

ΣΔΥ Τρίπολης (5-12)  22

*Οι αγώνες Δίων Κυπαρισσίας-Ήφαιστος/Αχιλλέας και Γλαύκος-ΣΔΥ Τρίπολης αναβλήθηκαν επ’ αόριστον, μετά από καταγγελία η οποία διερευνάται από τα αρμόδια όργανα της Ε.Ο.Κ..