Γ΄ Εθνική: Ήττα του Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας από την Παναχαϊκή-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 24-03-2022 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας ηττήθηκε το βράδυ της Τετάρτης από την Παναχαϊκή στην Ήλιδα με 78-71 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής στον 1ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Η ηλειακή ομάδα έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει από τώρα την παραμονή, κάτι που πέτυχε η πατρινή ομάδα.

Ο Α.Σ.Σ. προηγήθηκε 16-8 στο 7΄ αλλά η Παναχαϊκή ισοφάρισε 16-16 και στην β΄ περίοδο έφτασε σε διψήφια διαφορά, 30-40. Οι Αμαλιαδίτες αντέδρασαν στο γ΄ δεκάλεπτο και μείωσαν στους 3 (49-52) στο 25΄, αλλά η Παναχαϊκή βρήκε λύσεις και έφτασε στο +8 (53-61), με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα. Στην τελευταία περίοδο, ο Α.Σ.Σ. πλησίασε στους 4 πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος, εντούτοις η έμπειρη Παναχαϊκή έμεινε ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και έφτασε στη νίκη με 7 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 30-40, 53-61, 71-78.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (Νιπεργιάλης): Νοέας 8(1), Σαμαράς 3(1),Θεοδωρόπουλος 9(3), Συνετός 21(1), Μπεκρής 9,Μπουγάς 3(1), Δασκαλόπουλος 2, Κιουρτζίδης 16

Παναχαϊκή (Ζίζηλας): Μοσχοβάκης 5(1), Κατωπόδης 6, Νικολάου 15, Κούτρας 5, Τζίμης 23(3), Γιόβας 2, Τσουλέας 2, Λυμπερέας 10, Μπαρδάκας 10(1).

Ήφαιστος/Αχιλλέας (3-11) 17

*Εκκρεμούν οι αγώνες Γλαύκος-Διαγόρας Ρόδου (5/4), Εργοτέλης- Δίων Κυπαρισσίας (30/3) και Ήφαιστος/Αχιλλέας-Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (30/3).