Γ΄ Εθνική: Εμφατική επιστροφή στις νίκες για Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 21-11-2021 | Συντάκτης:

Εμφατική επιστροφή στις νίκες έκανε ο Α.Σ.Σ Αμαλιάδας κόντρα στον δυνατό Διαγόρα Ρόδου, με σκορ 52-48 στο Κλειστό της Ήλιδας, για την 4η αγωνιστική στον 1ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής.

Μεγάλη νίκη που αποκτά τεράστια αξία λόγω του ότι σημειώθηκε κόντρα σε ένα από τα μεγάλα φαβορί για τον τίτλο, τον Διαγόρα Ρόδου, που κατέβηκε πάνοπλος στην Αμαλιάδα με όλα του τα ατού που για διάφορους λόγους δεν είχαν παίξει στα προηγούμενα παιχνίδια (Σκλήβας, Κατεβαίνης). Μια δικαιότατη νίκη αφού η Αμαλιάδα οδηγούσε το σκορ και μάλιστα πολλές φορές με διψήφια διαφορά, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η δίψα να διαγράψουν όλοι την ήττα “φάντασμα” από τον Εργοτέλη φάνηκε από το πρώτο δευτερόλεπτο. Έτσι η Αμαλιάδα προηγήθηκε 14-11 στο 10´ και 30-21 στο ημίχρονο, αφού η άμυνα έκλεισε όλους τους διαδρόμους στα ατού του Διαγόρα.

Στο 29:57” το σκορ ήταν 43-33 με την Αμαλιάδα να αστοχεί σε λέι-απ και ο Διαγόρας με τρίποντο στην εκπνοή μείωσε σε 43-36.

Το δικαιολογημένο άγχος για την επίτευξη της νίκης έκλεισε το σκορ στην τελευταία περίοδο, όμως και πάλι με οδηγό την άμυνα ήρθε η τεράστια νίκη με 52-48.

Καταλυτική για την επίτευξη της νίκης, η συμμετοχή του κόσμου που έδωσε για δεύτερη φορά βροντερό «παρών» στο Κλειστό της Ήλιδας.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 30-21, 43-36, 52-48.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Νοέας 15 (1τρ., 13 ριμπάουντ), Τζίμης 11(1), Συνετός 11(3), Μπεκρής 5(1), Πελίγκος 10, Δασκαλόπουλος, Μπουγάς, Αγραπιδάκης.

Διαγόρας: Καραβατάς 3(1), Μαρουλλάκης 10(2), Κατεβαίνης 5(1), Μήτσου 7(1), Δερμιτζάκης 9, Κανύχης 2, Σκλήβας 12.