Φαέθων-Σ.Ε.Φ.Α. 57-77: Πάτησε γκάζι στο β΄ ημίχρονο

Ημερομηνία: 22-02-2019 | Συντάκτης:

Το Σ.Ε.Φ.Α. νίκησε στο Αντίρριο τον Φαέθοντα το βράδυ της Τετάρτης, πατώντας γκάζι στο β΄ ημίχρονο. Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη επικράτησε 57-77, παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα στο δεύτερο μισό του αγώνα και αυτή ήταν η 13η νίκη σε 18 αγώνες, που την διατηρεί στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Μετά το 36-35 του α΄ ημιχρόνου, στη γ΄ περίοδο το Σ.Ε.Φ.Α. δέχτηκε μόλις 9 πόντους, πέτυχε 24 και ξέφυγε με 14 πόντους διαφορά. Έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το προβάδισμα των κιτρινόμαυρων να φτάνει τους 20 πόντους. Εκπληκτική εμφάνιση από τον σέντερ της ομάδας Αλέξανδρο Κουρή, που έκανε πάρτι στη ρακέτα με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κορακιανίτης που πέτυχε 22 πόντους, εκ των οποίων οι 15 στο β΄ ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-35, 45-59, 57-77.

Φαέθων: Καποδίστριας, Μάρκος, Λιοφάγος, Στολάκης 3 (1), Κολοβός, Παναγιωτόπουλος 25 (2), Αδαμόπουλος 6, Γιαννακόπουλος, Τσιφτιλης, Ανδρούτσος 14, Παγώνης, Παππάς 9.

Σ.Ε.Φ.Α.: Μασούρας, Κορακιανίτης 22 (2), Αρβανίτης, Τσιρώνης 7 (1), Καμίλης, Τατάνης 8, Τόγιας 16 (1), Κουρής 24.