Europa League: Δύσκολη αποστολή στο Λονδίνο για Ολυμπιακό

Ημερομηνία: 18-03-2021 | Συντάκτης:

Σήμερα θα διεξαχθούν οι επαναληπτικοί αγώνες της φάσης των «16» του Europa League και ο Ολυμπιακός παίζει στο Λονδίνο με την Άρσεναλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 1-3 στο πρώτο παιχνίδι στο «Γ. Καραϊσκάκης», ένα αποτέλεσμα που είναι πολύ δύσκολο να ανατραπεί, καθώς θέλουν νίκη με 0-3 ή έστω 1-3 για να στείλουν το ματς στην παράταση. Με 0-2 μένουν εκτός, λόγω του αριθμού των εκτός έδρας γκολ. Πέρσι, ο Ολυμπιακός είχε χάσει εντός έδρας με 0-1 στο πρώτο ματς και πήρε την πρόκριση στην παράταση με 1-2 στο «Emirates».

Ο Ουσεϊνού Μπα αισθάνεται καλύτερα με τη μέση του, προπονείται πλέον και το πιθανότερο είναι να ξεκινήσει βασικός. Διαθέσιμος είναι και ο Βρουσάι.  Αντίθετα, Ματιέ Βαλμπουενά και Αχμέντ Χασάν είναι τραυματίες, όπως φυσικά και ο Σεμέδο και έχουν τεθεί εκτός πλάνων. Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Ισπανός Κάρλος ντελ Θέρο Γκράντε.

Μεγάλο ενδιαφέρον σήμερα έχει και το ντέρμπι Μίλαν-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η πρώτη αναμέτρησή τους στο «Old Trafford» έληξε ισόπαλη με 1-1.