FOLLOW US: facebook twitter

Σέντρα σήμερα στο Euro 2020-Το πρόγραμμα της διοργάνωσης

Ημερομηνία: 10-06-2021 | Συγγραφέας:
Κατηγορίες: Αθλητικά, Νέα
Ιταλία-Τουρκία ο εναρκτήριος αγώνας-Το πρόγραμμα της διοργάνωσης

Η αντίστροφη μέτρηση για το Euro 2020, που αναβλήθηκε λόγω Covid-19 το περασμένο καλοκαίρι, ξεκίνησε. Οι 24 εθνικές ομάδες που συμμετέχουν στο τουρνουά, το οποίο για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού θα πραγματοποιηθεί σε 11 διαφορετικές πόλεις, διαφορετικών χωρών, ολοκληρώνουν την προετοιμασία τους ενόψει της πρεμιέρας την Παρασκευή 11 Ιουνίου.

Το εναρκτήριο παιχνίδι, λοιπόν, είναι προγραμματισμένο για σήμερα, Παρασκευή, στις 22.00, οπότε η Ιταλία θα αντιμετωπίσει την Τουρκία για τον 1ο όμιλο, ενώ ο μεγάλος τελικός θα γίνει την Κυριακή 11 Ιουλίου στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου, όπου θα φιλοξενηθούν επίσης και οι ημιτελικοί. Τα ματς θα γίνονται σε τρεις χρονικές ζώνες: στις 16.00 (μόνο για τις δύο πρώτες αγωνιστικές των ομίλων), στις 19.00 και στις 22.00.

Οι όμιλοι του Euro 2020

1ος όμιλος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία

2ος όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία

3ος όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία

4ος όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία

5ος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία

6ος όμιλος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία

Μετά το πέρας της Φάσης των ομίλων, θα προκριθούν στους «16» οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

 

Το πρόγραμμα του Euro 2020

Φάση των ομίλων

Παρασκευή 11 Ιουνίου

22:00 Τουρκία – Ιταλία/ Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

 

Σάββατο 12 Ιουνίου

16:00: Ουαλία – Ελβετία/Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00: Δανία – Φινλανδία/ Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00: Βέλγιο – Ρωσία/ Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

 

Κυριακή 13 Ιουνίου

16:00: Αγγλία – Κροατία/ Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

19:00: Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία/Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

22:00: Ολλανδία – Ουκρανία/ Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

 

Δευτέρα 14 Ιουνίου

16:00: Σκωτία – Τσεχία/ Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

19:00: Πολωνία – Σλοβακία/ Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

22:00: Ισπανία – Σουηδία/Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

 

Τρίτη 15 Ιουνίου

19:00: Ουγγαρία – Πορτογαλία/Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00: Γαλλία – Γερμανία/ Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

 

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00: Φινλανδία – Ρωσία/Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

19:00: Τουρκία – Ουαλία/ Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

22:00: Ιταλία – Ελβετία/Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

 

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00: Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία/ Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00: Δανία – Βέλγιο/ Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00: Ολλανδία – Αυστρία/ Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

 

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00: Σουηδία – Σλοβακία/ Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00: Κροατία – Τσεχία/ Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00: Αγγλία – Σκωτία/ Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

 

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00: Ουγγαρία – Γαλλία/ Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00: Πορτογαλία – Γερμανία/ Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00: Ισπανία – Πολωνία/ Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

 

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00: Ελβετία – Τουρκία/ Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00: Ιταλία – Ουαλία/ Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

 

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00: Ουκρανία – Αυστρία/Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00: Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία/Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00: Ρωσία – Δανία/ Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00: Φινλανδία – Βέλγιο/ Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

 

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00: Κροατία – Σκωτία/ Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00: Τσεχία – Αγγλία/ Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

 

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00: Σουηδία – Πολωνία/ Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00: Σλοβακία – Ισπανία/ Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

22:00: Πορτογαλία – Γαλλία/ Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00: Γερμανία – Ουγγαρία/ Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

 

Φάση των 16

Σάββατο 26 Ιουνίου

19:00: Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου/Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00: Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου/ Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

 

Κυριακή 27 Ιουνίου

19:00: Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου/ Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00: Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου/ Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

 

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00: Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου/ Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00: Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου/ Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

 

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00: Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου/ Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00: Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου/ Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

 

Προημιτελικά

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00: Νικητής 6 – Νικητής 5/ Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00: Νικητής 4 – Νικητής 2/ Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

 

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00: Νικητής 3 – Νικητής 1/ Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00: Νικητής 8 – Νικητής 7/ Ολίμπικο, Ρώμη (4)

 

Ημιτελικά

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00: Νικητής 2 – Νικητής 1/ Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

 

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00: Νικητής 3 – Νικητής 4/ Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

 

Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00: Νικητής 1 – Νικητής 2/ Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

ΤΟ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ

agro-stathmos-georgika-farmaka-viologika skeuasmata-ad
image description
Proini_04-12-2017_olga:Layout 1.qxd
ydrotherm-ad2
ellinika-petrelaia-ad2
anthoulis-xaralampos-courier-ad1
iliagora-epimelitirio-ad2
image description

ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ

Μικρές Ιστορίες Μαγειρικής
Όλα τα Ένθετα
Πρωινή Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων