Εθνική U16: Νίκη επί του Ισραήλ, με βασική την Ζάγκλη

Ημερομηνία: 28-04-2022 | Συντάκτης:

H Εθνική Ομάδα Προ-Κορασίδων (U16), πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε 3-1 του Ισραήλ, για την πρώτη αγωνιστική του αναπτυξιακού προγράμματος UEFA Development Tournament 2022, το οποίο διεξάγεται στο Ισραήλ. Ανάμεσα στις βασικές παίκτριες της Εθνικής Ομάδας ήταν και η Σοφία Ζάγκλη της Νίκης Τραγανού. Τα γκολ για την ελληνική ομάδα σημείωσαν η Αργυρώ Φακίνου στο 46ο λεπτό μετά από έξοχα εκδηλωμένη αντεπίθεση, και η Μαρία Φανουράκη που σκόραρε 2 φορές στο δεύτερο ημίχρονο με εξαιρετικές εκτελέσεις φάουλ από μακρινή απόσταση, αρχικά στο 55ο λεπτό και στη συνέχεια στο 84ο. Το Ισραήλ είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2 στο 76ο λεπτό.

Ελλάδα (Κατερίνα Φαλίδα): Μούγιου Μαρία-Σοφία, Θεοδωράκη, Κωνιωτάκη, Ζάγκλη, Φανουράκη, Γιοβάνη, Γιαννή, Φακίνου, Λομποτέση, Καϊτατζή, Αποστολίδου.

Αναπληρωματικές: Μαυρίδου, Κωσταρά, Ίβιτς, Πεταλιώτη, Δέλιου, Σπαγκάκου, Πουλιούδη, Γκότση, Μούγιου Μαρία-Ελένη.