Εθνική Ελλάδας: Νίκησε και το Κόσοβο και πήρε την άνοδο στην League B του Nations League

Ημερομηνία: 13-06-2022 | Συντάκτης:

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε 2-0 το Κόσοβο, στο γεμάτο παλμό Πανθεσσαλικό Στάδιο, έκανε το 4 στα 4 στον 2ο όμιλο του Group C του Nations League 2022, κλειδώνοντας την πρώτη θέση και παράλληλα κέρδισε τον προβιβασμό της στην League B του θεσμού.

Στο 71΄ έγινε το 1-0 με κεφαλιά του Γιακουμάκη από σέντρα του Μάνταλου και στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων το 2-0 με πλασέ του Πέτρου Μάνταλου στην κενή εστία του Κοσόβου, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να έχει προωθηθεί σε μια στημένη μπάλα της ομάδας του. MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Γιακουμάκης. Στον αγώνα κόπηκαν 15.367 εισιτήρια.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Μπάντλοκ, Μπουχαλάκης (77′ Κουρμπέλης), Σιώπης, Μπακασέτας (85′ Γιαννούλης), Μασούρας (85′ Αλεξανδρόπουλος), Παυλίδης (58΄ Γιακουμάκης), Χατζηγιοβάνης (46΄ Μάνταλος).

Κόσοβο: Μούριτς, Αλίτι, Κριέζιου, Ράσιτσα (90′ Σαχίτι), Μουσίλια (58΄ Ίντριτζι), Ρουντανί (46΄ Λοσάι), Ραχμάνι, Μπερίσα, Μουρίκι, Ντομτζιόνι, Μπετίκι (77′ Ζένελι).

Φωτο: epo.gr