Ερμής Αγιάς – Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη 99-97: Λύγισε στην παράταση

Ημερομηνία: 10-12-2018 | Συντάκτης:

O Κόροιβος IEK Σμαρνάκη, πάλεψε πολύ αλλά  ηττήθηκε 99-97 στη παράταση από τον δυνατό στην έδρα του Ερμή Αγιάς (5 στα 5 στη Λάρισα), το απόγευμα του Σαββάτου στο Κλειστό της Νεάπολης και για πρώτη φορά φέτος είναι εκτός της πρώτης πεντάδας της βαθμολογίας. Βρίσκεται πλέον στην 6η θέση σε ισοβαθμία με την Καρδίτσα, τον Ιπποκράτη και την Καστοριά, σε ένα πρωτάθλημα πάρα πολύ δύσκολο με συνεχείς ανατροπές στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Κώστα Σορώτου βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά στο α΄ δεκάλεπτο (27-16), αλλά βελτιώθηκε από το β΄ και μετά, έφερε το παιχνίδι στα ίσα και από κει και πέρα ο αγώνας πήγε σχεδόν πόντο-πόντο. Το ημίχρονο τελείωσε με βραχεία κεφαλή για τους Λαρισαίους (45-43). Η γ΄ περίοδος κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με τον Ερμή να παίρνει πέντε πόντους διαφορά στο 23΄ (52-47), αλλά ο Κόροιβος μείωσε (61-59) και πέρασε και μπροστά με ένα καλάθι στο 30΄ (64-66). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκαν 75-68, ο Κόροιβος επέστρεψε με σερί 0-9 και πέρασε μπροστά 75-77 και ο αγώνας ολοκληρώθηκε ισόπαλος 88-88, με τρίποντο του Λεϊμάνις. Στην παράταση ο Ερμής με τρίποντο του Τριανταφύλλου έκανε το 97-91, Θεοδωράκος και Λεϊμάνις μείωσαν 97-95 και ο Σπυρόπουλος έκανε το 99-95. Ο Λαμπρόπουλος μείωσε 99-97 και ακολούθησε άστοχη επίθεση από τους Λαρισαίους. Στην τελευταία επίθεση ο Λεϊμάνις δεν κατάφερε με λέι-απ να στείλει το παιχνίδι σε νέα παράταση και ο Ερμής πήρε τη νίκη.

Λεϊμάνις που πέτυχε 27 πόντους και Χείλαρης που πρόσθεσε 19, οι κορυφαίοι από τον Κόροιβο, ενώ οι Λαμπρόπουλος, Θεοδωράκος ήταν ξανά εύστοχοι από τα 6.75μ. και είχαν και αυτοί διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 45-43, 64-66, 88-88 (κ.α.), 99-97 (παρ.).

Ερμής Αγιάς (Σκαραφίγκας): Τσιαμπαλής 8 (2), Τσιλούλης 4, Σπυρόπουλος 15, Τζόλος 8, Κόμματος 12 (2), Νταλός 4, Τριανταφύλλου 20 (3), Κούκσικς 13 (3), Λάππας 3 (1), Λόλας 12.

Κόροιβος (Σορώτος): Χείλαρης 19, Καπώνης 6, Λαμπρόπουλος 14 (3), Μαραγκάκης, Γκιουζέλης 10 (2), Λεϊμάνις 26 (2), Γραβάνης 1, Θεοδωράκος 13 (3), Τσιάκος 8.

Φωτογραφία: larissanet.gr